Moti

Mot i paqëndrueshëm, por temperatura deri në 31 gradë sot

Mot i paqëndrueshëm, por temperatura deri në 31 gradë sot

Territori shqiptar do të mbetet nën ndikimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, ku moti i kthjellët dhe i ngrohtë do të dominojë në zonat e ulëta dhe përgjatë vijës bregdetare gjatë paradites, ndërsa me kthjellime dhe vranësira të shpeshta do të karakterizohen zonat malore.

Parashikohet që pjesa e dytë e ditës, të sjellë shtim të vranësirave në të gjithë vendin duke rrezikuar reshje të pakta shiu në zonat Lindore, si edhe pjesërisht në ultësirën perëndimore.

Temperaturat e ajrit, do të pësojnë rënie të lehtë si në orët e mëngjesit, por rriten në orët e mesditës, duke luhatur vlerat ditore nga 9°C temperatura më e ulët deri në 31°C vlera maksimale në rang territori