Moti

Mot i vranët, por pa shi sot

Mot i vranët, por pa shi sot

Mot me diell në veri dhe qendër, por vranësira të përkohshme në jug të vendit. Duke iu afruar mesditës, jugu kalon në kushtet e kthjellimeve, të cilat bëhen mbizotëruese deri në mesnatë, në të gjithë vendin.

Mot i vranët, por pa shi sot

Temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes, por rritje me rreth 2°C sjell mesdita kur termometri maksimal ngjitet në 26°C për zonat malore dhe mbi 30°C në zonat e ultësirës.