Moti

Parashikimi i motit sipas orëve dhe zonave

Parashikimi i motit sipas orëve dhe zonave

Për ditën e mërkurë moti parashikohet me vranësira të dendura dhe intervale kthjellimesh në pjesën e dytë të ditës

Prej orëve të para pas mesnatës e deri në orët e mëngjesit reshje shiu me intensitet mesatar dhe në formë shtrëngatash në veriperëndim dhe bregdetin jugo

Në mesditë reshje me intensitet të ulët deri mesatar ndërsa në mbrëmje reshjet do të humbin terrritor duke u përqendruar vetëm në veri e qendër të vendit me intensitet të ulë

Në majat e maleve si në verilindje lindje e juglindje borë.

Era do të fryjë juglindje dhe veriperëndim nga mesnata deri në mëngjes e fortë dhe gradualisht me intensitet drejt rënies. Valëzimi në dete i forcës 5 dhe 6 ball

Temperaturat parashikohen

në zona malore 5 deri 12 gradë

në zona e ulëta 9 deri 16°C

në zona bregdetare 11 deri 17°C