Moti

Pasdite do të vrenjtet moti, por pa mundësi për reshje

Pasdite do të vrenjtet moti, por pa mundësi për reshje

Shqipëria do të vijojë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe të ngrohtë deri pas mesditës, kur priten kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë vendin, por më të theksuara do të jenë në zonat veriore dhe verilindore të territorit.

Parashikohet që pasditja dhe në vijim të karakterizohen nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta në të gjithë vendin, por nuk priten reshje në territor.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje si në vlerat minimale edhe në ato maksimale, duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 28 – 29°C vlera më e lartë në rang vendi.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi kryesisht Juglindor, duke sjellë në brigjet detare dallgëzim deri në 3 ballë.