Moti

Shqipëria mbërthehet nga i ftohti siberian, temperatura deri -11 gradë nga dita e nesërme

Shqipëria mbërthehet nga i ftohti siberian, temperatura deri -11

Java e ardhshme pritet të jetë e dominuar nga temperatura të ulëta të cilat do të arrijnë deri në -11 gradë në vendin tonë.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore të acarta me origjinë verilindore (siberiane) me temperatura që do të “mbërthehen” në vlera negative në pjesën më të madhe të territorit.

Në këtë mënyrë, për shkak të origjinës së masave ajrore kontinentale dhe të thata, moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin me vranësira të pakta deri mesatare kalimtare në relievet malore për të gjithë javën.

Po ashtu, era do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut për të gjithë javën me shpejtësi mesatare 1-8m/s ndërsa hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore e fortë dhe shpejtësi deri në 10-15m/s.

Shqipëria mbërthehet nga i ftohti siberian, temperatura deri -11