Moti

Temperatura deri në 33 gradë! Njihu me motin për sot

Temperatura deri në 33 gradë! Njihu me motin për sot

Vendi ynë, orët e paradites do të vijojë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta në të gjithë vendin, por duke ju afruar pasdites priten kalim i vranësirave në të gjithë territorin, ku më të theksuara do të jenë në zonat malore verilindore.

Parashikohet që në mbrëmje dhe gjatë natës, të këtë largim të vranësirave nga zonat malore, duke bërë që i gjithë territori i Shqipërisë të dominohet nga moti
i kthjellët.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të larta në mëngjes dhe mesditë, duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 33°C vlera maksimale në rang territori.


Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 30 km/h nga drejtimi kryesisht perëndimor, duke krijuar në brigjet detare dallgëzim të ulët.