Opinion

As Kina komuniste s’akuzon Amerikën, sa Berisha-Ramën për koronavirusin

As Kina komuniste s’akuzon Amerikën, sa Berisha-Ramën për

Nga Kreshnik Spahiu*

Prej 3 ditësh kam kërkuar në mbi 50 farmaci në Berlin dhe nuk munda të gjej, as maska anti-virus dhe as dizinfektat për duart.

Ndoshta s’do e besoni por as dizinfektat duarsh nuk gjej dot as në farmaci dhe as në Drug Store.

Kam kërkuar në çdo supermarket Rosmman ose DM dhe askund nuk gjen. Kjo situatë nuk është vetëm në Berlin por dhe Hamburg, Köln, Bremen, Stutgart etj

Në mbrëmje unë i ndjek lajmet në disa gjuhë të botës nga Gjermania deri në Amerikë.

Sigurisht krye-lajmi ditës është coronavirus.

Nga një vëzhgim i thjesht Shqipëria bën dallim nga gjithë bota dhe duket qartazi që virusi nuk po i rrezikon veç prekjen e mushkrive por dhe trurin e popullatës dhe politikës për këto arsye:

1- Askund as në Europë, as në Amerikë, as në Azi, as në Afrikë..... në asnjë shtet nuk del kryetari opozitës apo ish-kryeminsitri dhe të bëjnë koferenca shtypi 24 orë për coronavirus.

2- Në asnjë shtet të bots nuk presin që nga corona virusi të bjerë qeveria dhe të bëhet rotacioni.

Rama duhet të bjerë dhe largohet për 1000 arsye por jo për coronavirus

3- Në asnjë vend të botës nuk shajnë dhe mallkojnë nëpër blogje dhe komente si shqiptarët në facebook kur diskutohet Coronavirusi

4- Në asnjë shtet të botës nuk revoltohen njerëzit me shtetin për mungesën e maskave për një virus që as SHBA nuk po e përballon dot. Ka 12 milion maska dhe minimalisht i duhen për 300 milion banorë po të llogarisim minimalisht 1 mask për person.

5- Asnjë gjerman nuk akuzon Merkel per hapje paniku që deklaroi dje se 70% e gjermanve do infektohen nga virusi

6- Asnjë televizion në botë nuk lidhet LIVE me pacientët nga karantina siç bëjnë televizionet shqiptare!l,

7- Asnjë komb në botë nuk del xhiro dhe pi raki klubeve kur shteti e shpall pushim dhe karantin të përgjithshme. Milano boshatiset, ndërsa parku rinia dhe liqeni Tiranës popullohen si dita e piknikut në 1 Maj.

8- Asnjë politikan në botë nuk hedh video satirike dhe Fake News si Sali Berisha me vallen e mjekve iranian në një ditë dhe me një ngjarje që po shndërrohet në apokalips bakterial botëror.

9- Asnjë komb në botë nuk e merr me kaq, cinizëm dhe shaka luftën kundër pandemisë botërore si shqiptarët që reklamojnë “rakinë e Skraparit” ai vaksinë anti-virus.

10- Asnjë shtet në botë nuk po debaton politikisht mbi coronavirusin sa Shqipëria.

As Kina nuk akuzon Amerikën, sa Berisha akuzon Ramën për coronavirusin.

Fundja s’kemi ç’presim nga populli, kur dy “kokat e mëdha” që na drejtojnë nuk vlejnë as sa dy maska.

Ka ardhur koha për ti shitur si paketë okazion të dy maskat shqiptare.

1- Maska e Ramës e skaduar prej vitesh dhe që është një përdorimshme

2- Maska me surratin e Bashës e cila është e përjetshme dhe shumë përdorimshe.

Gjithsesi, objektivi parandalues i dy prezervativëve nuk varet nga afati por nga madhsia. Brenda tyre ndodhet truri i mijëra shqiptarve që është prekur rëndë nga politizimi viral që ka 30 vjet që qarkullon në gjithë kapilarët dhe gjakun shqiptar!

Mushkritë e tyre mund të mbrohen nga Coronavirusi por truri i tyre s’ka më as shërim dhe as shpëtim.