Opinion

Pse Will Smith i Oscars nuk është modeli që i duhet familjes dhe shoqërisë?

Pse Will Smith i Oscars nuk është modeli që i duhet familjes dhe

Nga Max Langridge/ Will Smith, mega ylli global me një karrierë të ndritur në film dhe muzikë mund të kishte njollosur të gjithë reputacionin e tij si rezultat i disa sekondave në ceremoninë e 94-të të Academy Aëards, duke dhënë një shembull të dobët për të rinjtë.

Komediani Chris Rock bëri një shaka për gruan e Will, Jada Pinkett-Smith, që i referohej alopecisë së saj (rënies së flokëve). Will nuk e pranoi këtë shaka dhe vendosi t'i merrte gjërat në kontrollin e tij, duke u ngjitur në skenë dhe duke goditur Chris Rock në fytyrë. Ai vazhdoi më tej duke i thënë Rock-ut “mbaje jashtë gojës emrin e gruas time”.

Sherri u bë momenti më i përfolur i të gjithë ceremonisë së Çmimeve, duke lënë në hije faktin që pamë të parin njeri që nuk dëgjon dhe fiton një Oscar.

Will madje fitoi një çmim për aktorin më të mirë vetëm 40 minuta më vonë, për portretizimin e Richard Williams, babait të motrave shumë të suksesshme të tenisit, Venus dhe Serena Williams. Në film, Richard (Will) provon se mund të bëjë gjithçka për vajzat e tij në mënyrë që ato të jenë të suksesshme dhe të realizojnë ëndrrat e tyre.

Nuk kam dyshim se vetë personaliteti i Will-it do të kishte shkëlqyer në këtë rol. Ai është një burrë familjar dhe do të bëjë gjithçka që mundet për t'i ndihmuar famijarët e tij të kenë sukses.

Por, a kishte të drejtë Will Smith për të bërë atë që bëri?

Komedianet bëjnë shaka për të fituar bukën e gojës. Ata paguhen për të bërë shaka. Ata gjithashtu, më shpesh, bëjnë shaka për të cilat ju pyesni veten nëse duhet të qeshni apo jo. Komediani dhe aktori britanik Ricky Gervais ka qenë mikpritës i disa ceremonive të ndarjes së çmimeve dhe ka bërë rregullisht fotografi në elitën e Hollivudit, ka pasur edhe kënaqësinë të krijojë momente të sikletshme dhe të turpshme në jetën e tyre. A është sulmuar ndonjëherë në skenë? Jo!

Thuhet madje se Chris nuk ishte fare në dijeni të alopecisë së Jadës. Nëse është e vërtetë, atëherë ishte një gabim i pafajshëm. Nëse ai e dinte, atëherë bëhet fjalë për një humor të dobët. Sigurisht që nuk jam dakord që duhet të tallesh me gjendjen shëndetësore të dikujt.

Ne të gjithë kemi gjëra në trupin tonë që do të donim t'i ndryshonim dhe gjëra për të cilat ndihemi në turp. Dhe nëse dikush e vë në vëmendje këtë problem tonin në një event global që transmetohet drejtpërdrejt, sigurisht që do na bënte të ndiheshim njeriu më i vogël në botë.

Nuk është për t'u habitur që kjo shuplakë u bë një meme e madhe, virale në llogaritë e mediave sociale.

Nuk është hera e parë që Will shndërrohet në një meme virale. Në vitin 2020, një foto e tij duke qarë u bë virale. U komentua shumë se burrat nuk duhet të qajnë.

Ashtu si disa njerëz në atë kohë e mbrojtën Will-in duke pretenduar se ishte një moment i mrekullueshëm për të nënvizuar faktin që burrat mund dhe duhet të shfaqin emocione, ata janë edhe një herë në mbrojtje të tij për këtë ngjarje të fundit.

Këta mbrojtës thonë se Rock nuk duhej të bënte shaka duke poshtëruar dikë.

Vetë Hollywood-i është i ndarë, me The Neë York Times që citon vetë Akademia që thotë se 'dënon veprimet e zotit Smith' dhe ylli i Star Wars Mark Hamill pretendon se është 'momenti më i shëmtuar i Oscars'.

Ndërkohë, Tiffany Haddish, e cila është një mike e ngushtë e Smiths tha se shuplaka e Will-it ishte 'gjëja më e bukur që kam parë ndonjëherë'. Piers Morgan është gjithashtu në anën e Smith.

Është një temë interesante dhe që duhet të garantojë bisedë dhe debat. Megjithatë, në fund të fundit, unë personalisht jam e shqetësuar se cilën 'anë' të mbaj.

Unë i kuptoj qëllimet e Will-it pas asaj që ai bëri dhe e duartrokas për këtë. Nëse dikush që e doni është duke marrë kritika dhe nuk ka forcën brenda vetes për të bërë treguar se nuk i pëlqen kjo shaka, ju duhet të jeni në gjendje t'i përkrahni. Dhe pikërisht këtë bëri. Will në fakt qeshi me shakanë fillimisht, por kur ai ktheu kokën dhe vuri re se Jada nuk ishte aspak e lumtur, atëherë u ngrit në skenë.

Megjithatë, mënyra në të cilën ai e bëri atë dhe faza që tha, ishte një zgjedhje e dobët për mendimin tim.

Dhuna nuk duhet të jetë kurrë një përgjigje për asgjë. Disa njerëz mund të thonë ‘i dha vetëm një shpullë dhe nuk e goditi me grusht'. Kjo nuk ka rëndësi. Mbetet dhunë dhe nuk duhet të falet.

Kjo shpullë thjesht zhbën gjithë punën e palodhshme që tenton të ndryshojë imazhin e burrave. Goditja e tyre edhe një herë dëshmon se burrat nuk janë në gjendje t'i flasin gjërat dhe mjeti i tyre i vetëm për të treguar faktin se janë ofenduar, është përdorimi i dhunës.

Veprimi i Will mund të ndikojë tek brezi i ri. Nëse një i ri sheh idhullin e tij të godasë fizikisht dikë në emër të dashurisë dhe nderit, a do të thotë kjo se ai do të godasë dikë në emër të dashurisë?

Piers Morgan për shembull shkruante se në një shoqëri e kohë tjetër, Smith duhet të ishte duartrokitur se mbrojti një grua, gruan që do.

Shumë mbështetës të kësaj shkolle të vjetër mendimi argumentojnë se ka dy lloje dhune: ajo e mbrojtjes së nderit dhe dhuna e keqe. Këtë të Smith e futin në dhunën për mbrojtjen e nderit.

Po fakti që dhuna i lëndon njerëzit, fizikisht dhe emocionalisht? Po fakti që kjo nuk ishte një ndeshje boksi? Dhuna zakonisht nuk sjellë asnjë përfitim. Dhuna sjellë dhunë dhe shkakton një rreth vicioz.

Dhe të gjitha aktet e dhunshme në fund të fundit kontribuojnë në një kulturë në të cilën ndodhin gjëra të tilla si abuzimi në familje, grushtet në rrugë ...luftërat – të cilat po i jetojmë edhe në ditët tona.

Pse duhet ta justifikojnë njerëzit, kur edhe vetë Smith kërkoi falje dhe tha se për të nuk ka justifikim?

Një studimi i DMARGE për çështjet e burrave zbuloi se burrat dhe gratë bien dakord njëzëri për faktin se të rinjtë kanë nevojë për modele më të mira.

Të rinjtë kanë heronjtë e tyre që përpiqen t`i imitojnë.

Të gjithë bëjmë gabime. Ne të gjithë mund të reagojmë në mënyrë impulsive, për t`i rimenduar veprimet më pas. Will do të kishte bërë më mirë po ta kishte mbajtur tërbimin që ndjeu brenda tij dhe të fliste me Chris pas eventit.

Por dashuria mund të na detyrojë të bëjmë gjëra të çmendura.

Will mund të ishte dhe akoma mund të jetë një model më i mirë. Ai mundet!

Pse Will Smith i Oscars nuk është modeli që i duhet familjes dhe

*Max Langridge, gazetar i Dmarge