Opinion

Si pushtimi i Ukrainës ndihmoi në forcimin e Emmanuel Macron-it

Si pushtimi i Ukrainës ndihmoi në forcimin e Emmanuel Macron-it

Në 3 mars, Emmanuel Macron deklaroi zyrtarisht se do të rikandidojë për president në muajin e ardhshëm. Në një sallë bashkie (dhe ish-qendër vaksinimi) në qytetin e Poissy, në perëndim të Parisit, ai mori pyetje kryesisht miqësore nga një audiencë modeste prej rreth 250 personash. Dy të parat ngritën një çështje shqetësuese gjatë kësaj fushate: lufta e Rusisë në Ukrainë.

Ankthi për luftën e ka kthyer fushatën e Macron për rizgjedhje, në një votim me dy raunde më 10 dhe 24 prill, në atë që duket gjithnjë e më shumë si një përfundim i paramenduar. Si kandidat, ai po shpenzon më shumë kohë duke telefonuar liderët botërorë sesa duke shtrënguar duart në fushatë. Rivalët po përpiqen të gjejnë tonin e duhur për të kritikuar udhëheqjen e tij. "Ai është i varur mbi këtë fushatë në një lartësi të tillë sa është shumë e vështirë ta godasësh," ankohet një anëtar i një ekipi rival.

Zoti Macron me siguri e di se si të përfitojë sa më shumë nga kjo. Me fjalë të tilla si “Para se të vija këtu, isha në telefon me Presidentin Biden,” ose “Nesër do të jem [në një telefonatë] me Presidentin Xi Jinping”.

Në disa mënyra, nuk është befasuese që lufta ka forcuar dorën e presidentit në detyrë. Votuesit po kërkojnë një formë stabiliteti në një kohë frike dhe Macron shpesh është në gjendjen më të mirë të tij në një krizë. Lufta ka ekspozuar kontradiktat e tre rivalëve të tij kryesorë, të cilët të gjithë janë përpjekur të mohojnë ose të tërheqin simpatinë e së kaluarës për Putin.

Kandidatët kryesorë, të cilët kanë dallime reale me Macron për çështje të tilla si taksat apo energjia bërthamore, shohin pak mundësi veçse të duartrokasin gjerësisht, përpjekjet e tij diplomatike.

Për më tepër, lufta e Putinit e ka zhvendosur debatin në Evropë në drejtimin e Macron. Bisedat muskulare për "sovranitetin strategjik" dhe vendimi i Gjermanisë për të rritur masivisht shpenzimet e saj të mbrojtjes, përforcojnë atë që ai ka thënë prej vitesh.

Përpara se të zgjidhej në vitin 2017, Macron paralajmëroi se "lufta dhe konflikti nuk janë prapa nesh" në Evropë. Menjëherë pas marrjes së detyrës, në një fjalim në Sorbonë, ai i kërkoi Evropës të mendonte në termat e "sovranitetit evropian", një frazë që në atë kohë dukej po aq abstrakte sa edhe ambicia e marrë. Megjithatë, në një samit në Versajë më 10 dhe 11 mars, udhëheqësit e BE-së premtuan pikërisht ndërtimin e "sovranitetit evropian”.

Diplomacia e zotit Macron ka kritikët e saj. Jashtë vendit, veçanërisht në Evropën Lindore, ai u pa si një neutral dhe madje si një qetësues kur u takua me Putin për të folur për një arkitekturë të re të sigurisë evropiane.

Muajin e kaluar, pasi diplomacia e tij në Moskë nuk arriti të parandalonte luftën, ai u konsiderua nga disa si naiv. Diplomatët francezë ishin bindur se Putin nuk do të tregohej i pamatur për të pushtuar. Gjenerali Thierry Burkhard, ushtari më i vjetër i Francës, pranoi për Le Monde. "Amerikanët thanë se rusët do të sulmonin - ata kishin të drejtë," tha gjenerali. “Shërbimet tona menduan, përkundrazi, se pushtimi i Ukrainës do të kishte një kosto monstruoze dhe rusët kishin mundësi të tjera” për të rrëzuar regjimin ukrainas.

Megjithatë, siç thekson Celia Belin e Institutit Brookings, Macron ia ka dalë ta paraqesë dialogun e tij me Putinin si një politikë shtetërore me qëllime të qarta. Që nga dhjetori, presidenti francez ka mbajtur telefonata (ose është takuar) me Putinin 16 herë dhe presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, 24 herë. Një sondazh thotë se 59% mendojnë se Macron "i ka dalë përpara sfidës" mbi luftën.

Me pak fjalë, përpjekjet e zotit Macron përshëndeten, pavarësisht mungesës së rezultateve. Janë plot 65% dërgesat franceze të armëve në Ukrainë, të cilat Franca po i kryen në heshtje, dhe 80% mbështesin pranimin e refugjatëve.

Në një vizitë këtë javë në një qendër për të mirëpritur ata që ikin nga Ukraina, Macron premtoi se Franca do të pranonte të paktën 100,000 refugjatë. Lufta e ka kthyer fushatën në një aferë të zymtë. Por zoti Macron do të ketë pak ankesa nëse, kjo e ndihmon atë të mbajë punën e tij.

Burimi: The Economist