SPORT

Profil/ Njihuni me James Rodriguez. Kolumbiani më i paguar në historinë e futbollit

I lindur në Cúcuta, Norte de Santander e kaloi fëmijërinë e tij në qytetin Ibagué, Tolima. Prindërit e tij ishin Wilson James Rodríguez Bedoya dhe Maria Del Pilar Rubio. James ishte pjesë e ekipit U-17 të Kolumbisë që përfundoi në vendin e dytë në Kampionatin botrorë të 17-vjeçarëve të vitit 2007, ku shënoi tre gola. Ai gjithashtu ndihmoi Kolumbinë të përparojë në etapat e tjera gjatë Kupës së Botës 2007 FIFA U-17, ku ata humbën përfundimisht finalen kundër Nigeris. James fitoi vëmendjen e shumë klubeve të mëdha në Evropë dhe mori lavdërime nga menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson.  James filloi karrierën e tij profesionale të futbollit në vitin 2006 me klubin kolumbian Envigado, me të cilin ai arriti divizionin e parë kolumbian përmes promovimit në vitin 2007. James është lojtari i dytë më i ri kolumbian për të luajtur një ndeshje profesioniste, duke luajtur ndeshjen e tij të parë më 21 maj 2006 në moshën 14 vjeçare. Më 6 korrik 2010, James u transferua tek Porto për 5.1 milionë euro. Ai nënshkroi një kontratë katërvjeçare me një klauzolë lirimi prej 30 milionë eurosh. Më 18 korrik, ai luajti ndeshjen e tij të parë dhe shënoi golin e tij të parë në një miqësore kundër Ajax. Më 15 dhjetor 2010, James shënoi golin e tij të parë në Europa League në një fitore 3-1 kundër klubit bullgar CSKA Sofia. James shënoi një hat-trick dhe asistoi një herë kundër Vitória de Guimarães në 2011 Taça de Portugal Final, që Porto fitoi 6-2. Më 13 qershor, James nënshkroi një kontratë të re pesëvjeçare në të cilën klauzola e lirimit u rrit në 45 milionë euro. James u transferua në Francë në vitin 2013 tek Monako. James bëri debutimin e tij tek Monako kundër Bordeaux. James përfundoi sezonin e tij të debutimit pa trofe, megjithëse ndihmoi Monaco të siguronte një vendë në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm. Në një nivel individual, ai fitoi një vendë në formacionin e vitit në Ligue 1 dhe doli i pari per assiste në ligën franceze.

22 korrik 2014, James konfirmoi thashethemet duke nënshkruar një kontratë gjashtëvjeçare me klubin spanjoll për një çmim rreth £ 63 milion. Ky transferim do ta bënte atë lojtarin e katërt më të shtrenjtë në histori, e treta më e shtrenjtë në historinë e Real Madridit dhe kolumbianin më të shtrenjtë deri më tani pas kalimit të transferimit prej 60 milionë eurosh të Radamel Falcaos në vitin 2013. Shuma e shpenzuar për çmimin e tij të transferimit bëri qe James të referohej si një Galáctico, duke u bazuar tek fakti se atij iu dha numri 10 i cili mbante trashëgiminë e legjendave të Real Madridit, si Luís Figo, Ferenc Puskás dhe lojtarin që admironte Zinedine Zidane. James u prezantua me 45,000 fansa. Ambasadori kolumbian në Madrid bëri një fjalim në këtë ngjarje dhe mbajti një mesazh nga presidenti kolumbian Juan Manuel Santos se James po ndryshonte historinë e futbollit kolumbian dhe se i gjithë kombi është me të. Presidenti i Real Madridit Florentino Pérez do të pasonte me një fjalim të tij, duke deklaruar se ai e mirëpriti Jamesin.

James bëri debutimin e tij në Superkupën e UEFA-s në Stadiumin e Qytetit Cardiff kundër Sevilles, në të cilin Real Madrid fitoi 2-0. Ai luajti 72 minuta para se të zëvendësohet nga Isco. Më 19 gusht, James shënoi golin e tij të parë për Real Madridin kundër Atlético Madrid në ndeshjen e parë të Superkupës spanjolle pasi u rikthye si zëvendësim i Cristiano Ronaldos në gjysmën e pjesës. James bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve për Realin në ndeshjen e hapjes së grupit kundër Baselit, ku shënoi golin e katërt në një fitore 5-1. James më pas do të shënonte golin e parë të ligës së tij kundër Deportivo La Coruña, ku gjithashtu siguroi një ndihmë në një fitore 8-2.  James shënoi në një fitore 4-0 në Granada më 1 nëntor një shtyllë duke përfshirë një breshëri të zhytur nga një kënd i dobët. Ai ishte një iniciativë me kohë të pjesshme kur skuadra fitoi Ligën e Kampioneve UEFA 2015-16. Ai bëri 22 ndeshje kur Madrid fitoi 2016-17 La Liga. Ai bëri gjashtë paraqitje kur Madrid fitoi Ligën e Kampionëve 2016-17. Me gjithë dominimin e titullit të ligës dhe mbrojtjen e suksesshme të titullit të kampionëve, James kishte luajtur me 1.000 minuta në krahasim me 1.858 minutën e tij të kufizuar në sezonin e kaluar. Pavarësisht arritjes së 11 golave ​​dhe 13 asistimeve, ai nuk arriti të fitonte kohën e duhur të lojës nën Zidane pavarësisht nga ndikimi i tij në fushë, duke e detyruar atë të kërkonte transferimin e tij.

Më 11 korrik 2017, u njoftua se James ishte huazuar te gjermani Bayern Munich për një marrëveshje dyvjeçare. Bayern ka mundësinë për të blerë James për 42 milionë euro në fund të periudhës së huazimit. Ai shënoi golin e tij të parë në një fitore 3-0 ndaj Schalkes. Pas një nisjeje të ngadaltë të karrierës së tij tek Bayern, kryesisht për shkak të një lëndimi para sezonit, James e rizbuloi formën e tij pasi Jupp Heynckes u punësua si menaxher i Bayernit në tetor 2017. James do të vazhdojë të fitojë titullin 2017-18 të Bundesligës me Bayernin, i cili do të merret si një anëtar kryesor pas mbrojtjes së titullit për kontributin e tij në 6 gola dhe 10 asistime në vetëm 19 paraqitje në ligë. James dje shënoj në ndeshjen kundër ish ekipit te tij, Real Madrid. Para ndeshje ishte zbuluar se ai i’u kishte premtuar shokve tek Real Madrid që nuk do te festonte dhe ashtu ndodhi. Ndeshja përfundoj 2-2 dhe Bayern u eliminua për shkak te rezultatit te ndeshjes së pare. Megjithatë sipas thashethemeve klauzola e James do ta paguhet nga Bayern ne fund te sezonit dhe ai ka pranuar dhe ne intervista që ndihet mirë tek Mynih. /XH.K