Art dhe Kulturë

Pse jeta i lëshon kaq kollaj mendjet...!

Pse jeta i lëshon kaq kollaj mendjet...!

Një tjetër figurë e mirënjohur ndërroi jetë mbrëmë. Ai është Viktor Kalemi, diplomat, njeri i letrave dhe një përkthyes i shkëlqyer i letërsisë frënge, për të cilin sot ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i dedikon një shënim ku përmend edhe kryeveprën e përkthyer të Flaubert dhe shton se nuk e di a do ketë të tjerë guximtarë që do arrijnë të bëjnë punën e tij.

Miral Kumbaro shkruan: 

Pse jeta i leshon kaq kollaj mendjet...!

Iku nga te gjallet mbreme nje mendje e holle gjirokastrite, nje diplomat, por sidomos njeri i letrave, perkthyes i shkelqyer i letersise frenge -

#ViktorKalemi, qe na la te fundmin e kryeveprave te Flaubert-it, e nuk di a do kete tjere guximtare te tille pas tij....

 

Ditën e djeshme ndërroi jetë në moshën 59 vjeç, aktori i kinematografisë shqiptare Xhevdet Feri, nga një sëmundje e rëndë./ Tiranapost.al. 

https://www.instagram.com/p/B7alKyPAhja/?utm_source=ig_web_copy_link