Qyteti

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air France, mes tyre dhe Shqipëria

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Kompania e njohur franceze e fluturimeve, Air France e cilëson Tiranën në platformën mediatike "EnVols" “një perlë të vogël” që nuk duhet humbur këtë verë. "Shqipëria ka gjithashtu peisazhe të bukura për të ofruar, duke përfshirë plazhe që të lënë pa frymë pak më shumë se një orë nga kryeqyteti," shprehet EnVols.

Në artikull renditen 12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere:

1- Zakynthos, Greqi

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air
Mykonos, Santorini, sigurisht që janë të njohura… por a keni dëgjuar për Zakynthos? Me ujin e tij bruz në kontrast të mprehtë me shkëmbin e bardhë të shkëmbinjve të pjerrët, ai është padyshim një nga ishujt më të bukur grekë. Ishulli i Zakinthos nxjerr një ndjenjë parajse.

2- Tiranë, Shqipëri

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Tirana, kryeqyteti shqiptar, nuk është aq i njohur për turistët dhe megjithatë është një perlë e vogël që është më simpatike gjatë verës. Atmosfera e gjallë e qytetit, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe tarracat plot lëvizje e bëjnë atë një qytet që ia vlen ta shihni vetë. Shqipëria ka gjithashtu peisazhe të bukura për të ofruar, duke përfshirë plazhe që të lënë pa frymë pak më shumë se një orë nga kryeqyteti. Tirana me siguri do të jetë destinacioni kryesor për verën e vitit 2022.

3- Tenerife, Spanjë

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Ky ishull spanjoll i arkipelagut Kanarie, i vendosur në brigjet e Marokut, është i mbushur plot me pamje të bukura. Ishulli vullkanik është i mbuluar me një peizazh të lë pa frymë, ku natyra pushton. Këtu, vullkani mbretëron si sundimtari absolut i ishullit: Teide, vullkani i tretë më i madh në botë. E vendosur në qendër të ishullit, maja e tij qëndron si pika më e lartë në Spanjë , dhe nga lartësia e tij mund të dëshmoni për shtrirjen e ishullit dhe të admironi bukurinë e tij.

4- Denver, SHBA

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Tani le të kalojmë Oqeanin Atlantik për në Denver, SHBA. Që nga 4 maji, Air France ka rihapur shërbimin e saj sezonal midis Paris-Charles de Gaulle dhe Mbretëreshës së Rockies. Janë në dispozicion tre fluturime në javë. Në program: eksplorimi i qytetit dhe muzeumeve të tij të shumta të artit, më pas në LoDo, lagjen modë të Denverit, plot me galeri, restorante, bare dhe klube nate, me Malet Shkëmbore në sfond.

5 – Dallas, SHBA

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Dallas është një qytet i mahnitshëm. Me rrokaqiejt aq sa mund të shohë syri, ky qytet mitik amerikan në zemër të mbretërisë së kaubojve me siguri do t’ju joshë. Qyteti donte të rishpikte veten disa vite më parë duke zhvilluar peizazhin e tij kulturor. Ajo është shtëpia e një ndërtese të mrekullueshme Art Deco në distriktin e Fair Park.

6 – Ibiza, Spanjë

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air
I-bi-za, tre rrokje të vogla që dërgojnë të gjitha kafshët në konnipcione. Por ishulli është gjithashtu një mjedis natyror dhe ofron peizazhe sublime, larg zhurmës së qytetit kryesor. Gjetja e qetësisë dhe qetësisë në Ibiza është plotësisht e mundur dhe Air France është e angazhuar t’ju fluturojë atje gjatë gjithë verës.

7 – Palma de Mallorca, Spanjë

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air
Palma de Mallorca, ishulli më i madh në Ishujt Balearik, njihet gjithashtu si ishulli i 1001 fytyrave, pasi Palma de Mallorca është plot me pamje të ndryshme dhe aktivitete tërheqëse. Plazhet e tij të bukura dhe trashëgimia historike e bëjnë këtë destinacion të domosdoshëm.

8 – Bari, Itali

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air
Po Italia për pushimet e radhës? Drejtohuni për në Pulia, një nga rajonet më të bukura të Italisë. Kryeqyteti i rajonit, Bari është një qytet i zhytur në histori, i rrethuar nga ujërat bruz të detit Adriatik. Kjo është Italia me gjithë shkëlqimin e saj.

9 – Santorini, Greqi

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air
Në vitin 2022, Air France po sjell një frymë të freskët në pushimet tuaja. Nga 8 korriku, një fluturim krejt i ri do të funksionojë nga Marseja në ishullin e Santorinit në Greqi. Ishulli i Cyclades ofron një peizazh unik dhe të lë pa frymë në detin Egje, një pamje që nuk do të lodheni kurrë.

10 – Tunis, Tunizi

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Kapitulli tjetër për opsionet e reja, që niset për herë të parë nga Marseja : Tunizia, kryeqyteti tunizian. Nga 9 korriku me Air France, do të jetë e mundur të arrini në Tunis, për të provuar bukuritë e këtij qyteti mesdhetar. Vizitoni sitin arkeologjik të Kartagjenës, një qytet i lashtë Punik, ose shëtisni përgjatë vreshtave për të mësuar më shumë rreth traditës së gjatë të prodhimit të verës në këtë vend mysliman.

11 – Heraklion, Greqi

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Heraklion, midis Francës dhe Kretës për të lejuar sa më shumë njerëz të zbulojnë bukurinë e këtij ishulli, i konsideruar si një nga djepet e qytetërimit evropian.

12 – Korsikë, Francë

12 destinacionet e "arratisjes" së kësaj vere sipas Air

Ky është një nga destinacionet kryesore të Air France çdo vit, ishulli i bukurisë nuk ka asgjë për t’u frikësuar nga ishujt në fund të botës, ai tashmë ka gjithçka që ju nevojitet: plazhe qiellore, kuzhinë lokale dhe një mori fshatrash piktoreskë. Gjysma e territorit të ishullit është klasifikuar si një park natyror dhe kjo ju jep mundësinë të arratiseni për t’u zhytur në peizazhet malore të Korsikës ose për të ndenjur në plazhet e bukura të paprekura të ishullit.