Rajoni

Foto/ Greqia po lëkundet: Sa post-tërmete ka patur nga i djeshmi me magnitudë mbi 6

Foto/ Greqia po lëkundet: Sa post-tërmete ka patur nga i djeshmi me

Një lëkundje e fortë tërmeti u regjistrua pak minuta më parë, me thellësi 10 kilometër dhe me epiqendër Larisan, duke alarmuar sërish banorët grekë.

Foto/ Greqia po lëkundet: Sa post-tërmete ka patur nga i djeshmi me

Nga tërmeti i një ditë më parë që sipas sizmologëve, ndryshe nga aplikacionet që e tregonin 5.9 ballë të shkallës Rihter e që shkaktoi dëme materiale ishte 6.3, pati dëme materiale por fatmirësisht jo lëndime në njerëz.

Në faqen e regjistrimit të tërmeteve në Greqi, shihen me dhjetëra post-tërmete të shkallave të ndryshme, ndërsa ai i disa minutave më parë regjistrohet me magnitudën 5.8 të shkallës Rihter. Mediat greke flasin për dëme materiale, për shkak edhe të dëmtimit nga një ditë më parë.

Foto/ Greqia po lëkundet: Sa post-tërmete ka patur nga i djeshmi me

Lëkundjet e tërmetit u ndjenë edhe në Shqipëri, në Tiranë, Korçë, Pogradec, Fushë Krujë dhe Durrës.

Linku nga post-tërmetet që po regjistrohen në Greqi këtu.

*Tiranapost.al.