Rajoni

Nobelisti Orhan Pamuk rrezikon 3 vjet burg “për krime kundër shtetit”

Nobelisti Orhan Pamuk rrezikon 3 vjet burg “për krime kundër

Autori fitues i çmimit Nobel, Orhan Pamuk, po hetohet nga qeveria turke për akuzat për "fyerje" të presidentit të parë të Turqisë dhe tallje me flamurin turk në romanin e tij "Netët e murtajës", i cili është botuar në mars.

Pamuk i ka mohuar akuzat.

Një ankesë fillestare u bë në prill nga avokati Tarcan Uluk, i cili pretendoi se libri nxiti urrejtje dhe armiqësi duke fyer Mustafa Kemal Ataturkun dhe duke u tallur me flamurin turk. Ankesa fillestare u hodhën poshtë për shkak të mungesës së provave, por Uluk apeloi vendimin, duke rezultuar në hetimin aktual.

Ligji turk 5816, i miratuar në vitin 1951, e bën të paligjshme që çdo qytetar turk të fyejë ose shpifë kujtimin e Ataturkut. Pamuk do të përballet me tre vjet burg nëse shpallet fajtor.

Nobelisti u përball me akuza të ngjashme në 2005, i akuzuar për "fyerje të turqizmit" për një koment që ai bëri në një gazetë zvicerane. Këto akuza u hoqën më vonë.

Pamuk ka fituar çmimin Nobel pr letërsi në vitin 2006.

“Në Netët e Murtajës, për të cilat punova për pesë vjet, nuk ka asnjë mungesë respekti për themeluesit heroikë të shteteve kombëtare të themeluara nga hiri i perandorive apo për Ataturkun,” tha Pamuk në një deklaratë. “Përkundrazi, romani u shkrua me respekt dhe admirim për këta liderë liridashës dhe heroikë”.

Sipas PEN America, një organizatë jofitimprurëse që mbron lirinë e shprehjes, të paktën 25 shkrimtarë u burgosën nga qeveria turke vitin e kaluar, numri i tretë më i lartë në botë.

Tiranapost.al