Rajoni

Rama dhe Vuçiç anulojnë pjesëmarrjen në forumin në Novid Sad

Rama dhe Vuçiç anulojnë pjesëmarrjen në forumin

As kryeministri Rama, as presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç nuk do të marrin pjesë ditën e nesërme më Forumin e Novid Sad

Pretendohet se një ndryshim i tillë ndodhi "në minutën e fundit", sipas medias serbe Danas.

Sipas informacioneve jozyrtare nga mediat serbe, është planifikuar që Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, do të jetë në vend të Vuçicit, ndërsa kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, do të bashkohet përmes lidhjes me video.

Konferenca dy -ditore "Ballkani Perëndimor, një rajon, një treg - një hap drejt tregut të përbashkët të BE -së" do të mbahet sot dhe nesër nëqytetin serb Novi Sad.

Organizatorët e kësaj konference janë Fondi për Çështjet Evropiane të Vojvodinës, Fondacioni Konrad Adenauer dhe Forumi Rajonal i Liderëve të Rinj.

Fillimisht ishte planifikuar që Vuçiç, Rama dhe Zaev të flisnin nesër në të ashtuquajturin panel udhëheqës, dhe më pas të dilnin në një konferencë shtypi.

Ky event po mbahet në përvjetorin e krijimit të nismës së mini-shengenit për bashkëpunimin ekonomik në Ballkan, takimi i parë i të cilit u mbajt në vitin 2019 në Novi Sad në tetor, dhe kohët e fundit ndryshoi emrin në Ballkani i Hapur.

Danas raporton se nuk është arritur të mësohet nga autoritetet shqiptare dhe serbe pse Vuçiç dhe Rama anuluan pjesëmarrjen e tyre.

Qarqet diplomatike spekulojnë se ndryshimi mund të lidhet drejtpërdrejt me tensionet aktuale në Kosovë.

Kujtojmë se kryeministri shqiptar vizitoi dje Prishtinën, ku dërgoi kritika të qarta ndaj Beogradit zyrtar, dhe mbështeti Kosovën.

Rama, ndër të tjera, tha se Kosova ka "plotësisht të drejtë" në lidhje me reciprocitetin e targave me Serbinë, dhe vuri në dukje se zgjidhja e problemit është në marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë.

Nuk ka diskutim që në radhë të parë dhe mbi të gjitha është Serbia që duhet të njohë Kosovën, është për të ardhur keq që në vend të përparimit konkret të dialogut drejt njohjes reciproke, sot jemi dëshmitarë të manovrave teatrale luftarake të Serbisë.

Ato manovra nuk mbrojnë qytetarët serbë në veri të Kosovës, sikundër pretendohet nga udhëheqja e Beogradit dhe nga disa fantazma të ushtrisë së mundur 20 vite më parë, sikur kanë dalë nga varri me pretendimin se po mbrohet integriteti dhe siguria e qytetarëve serbë në Kosovë.

Qytetarët serbë në Kosovë jetojnë të pakërcënuar, madje fjala vjen ju paguhen dhe faturat e energjisë elektrike nga qeveria këtu si askujt askund në botë.

Fatkeqësisht ato manovra sjellin në skenë hijen e së shkuarës, nxisin nacionalizmin vandal të institucioneve publike. Qytetarët serbë nuk janë viktima të represioni, por janë pengje të staniacionit në dialog.

Aplikimi i reciprocitetit të targave është normë elementare, por dhe marrëveshje e arritur me kohë mes dy qeverive respektive. Dua ta them këtu sot, qëndrimin e Shqipërisë të cilin e gjykoj të qartë e të drejtë, qysh nga çasti i parë që u shfaq, e drejta këtu është më Kosovën dhe pikë.’"tha Rama.

Tiranapost.al