Rajoni

Rama reagon pas përplasjes Kurti- Vuçiç: Këshilli i Sigurimit të OKB nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën

Rama reagon pas përplasjes Kurti- Vuçiç: Këshilli i

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas përplasjes Kurti -Vuçiç gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së ku debatuan për heqjen e dinarit serb nga qarkullimi në Kosovë.

Sipas Ramës, seanca në Këshillin e Sigurimit ishte e pakuptimtë dhe Këshilli i Sigurimit të OKB nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën.

"Ishte një seancë pa kuptim. Këshilli i Sigurimit i OKB-së është e qartë se nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën.

Si dy vende sovrane që aspirojnë anëtarësimin në BE, Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen plotësisht në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe të fokusohen në arritjen e marrëveshjeve për qarkullimin financiar, shërbimin postar, taksimin e dyfishtë dhe të gjitha çështjet e tjera që përfitojnë jetën e përditshme të njerëzve të zakonshëm, duke siguruar edhe një të ardhme paqësore për brezat e ardhshëm.

Ndërsa qëndrojmë pranë Kosovës në parandalimin e çdo kërcënimi të jashtëm, Shqipëria do të vazhdojë t'i theksojë lidershipit kosovar rëndësinë e koordinimit të ngushtë me aleatët e saj kryesorë. Qëndrimi i palëkundur dhe i vazhdueshëm së bashku me ta tregon ndjenjën e vizionit dhe përgjegjësisë shtetërore, ndërkohë që çdo rast i qëndrimit të vetëm në rrugën e njohjes së plotë e zbeh pozitën e vendit në sferën publike të marrëdhënieve ndërkombëtare", tha Rama.