Rajoni

Sizmiologu grek: Të mbyllen shkollat, do kemi lëkundje të tjera të forta nga tërmeti

Sizmiologu grek: Të mbyllen shkollat, do kemi lëkundje të tjera

Lëkundjet e tërmetit me epiqendër 17 kilometër në jug-perëndim të Elassona-s, do të vijojnë. Duke folur për TV grek MEGA, profesori i sizmologjisë në Universitetin Aristoteli të Selanikut, Costas Papazachos, rekomandoi vëmendje të madhe për ditët e ardhshme për banorët e zonave që janë prekur që nga dje, ndërsa ai nënvizoi se priten goditje të tjera që do të arrijnë në magnitudën 6 të shkallës Rihter.

Ndërsa drejtori i Institutit Gjeodinamik, Akis Tselentis, bëri thirrje që shkollat? të mbyllen dhe njerëzit nuk duhet të hyjnë në shtëpitë që janë dëmtuar pasi mund të shemben nga post-lëkundjet.

"Tërmeti u zhvillua në Tirnavos, i cili me sa duket e kishte shteruar potencialin e tij sizmik pasi nuk mund të jepte më shumë se 6.1 Rihter sot. Ne kemi pritur një sekuencë pas tërmetit, sepse ajo kishte një thellësi të vogël fokale prej rreth 8 km. Kjo sekuencë pritet të jetë shumë e fortë dhe për disa javë, mund të jetë për dy ose tre muaj. Kjo është arsyeja pse njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm, të jenë shumë të kujdesshëm, shkollat ??nuk duhet të hapen. Njerëzit nuk duhet të shkojnë në shtëpitë e tyre nëse janë dëmtuar shtëpitë dhe nëse nuk janë kontrolluar nga inxhinierët. Gjëja tjetër që dua të them është se një muaj e gjysmë më parë, ne po shikonim një veprim mikro-sizmik".

*Tiranapost.al.