Rajoni

Video/ Banorët në Greqi dalin në rrugë pas lëkundjeve të forta të tërmetit

Video/ Banorët në Greqi dalin në rrugë pas lëkundjeve

Mediat greke kanë publikuar pamje të banorëve të frikësuar të cilët kanë dalë menjëherë nga shtëpitë pas tërmetit me magnitudë 5.9 të shkallës Rihter që ra disa minuta më parë. A shihen me maska për shkak të masave të vendosura nga pandemia e koronavirusit. Epiqendra e tërmetit ishte Larisa, por u ndje shumë në Elassona, në Selanik dhe në zonën e Atikës.

Tërmeti i parë pasoi një tjetër lëkundje të fortë me magnitudë 4.6 të shkallës Rihter. Tërmeti u regjistrua me thellësi 10 kilometër, me epiqendër 16 kilometër në jug të Elassonas.

Video/ Banorët në Greqi dalin në rrugë pas lëkundjeve

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar dhe dëme materiale.

*Tiranapost.al.