Rajoni

Vuçiç: Askush nga Serbia nuk do të jetë në Tiranë me 6 dhjetor

Vuçiç: Askush nga Serbia nuk do të jetë në

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se as ai dhe asnjë përfaqësues i Beogradit nuk do të marrë pjesë në Samitin e 6 dhjetorit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë.

“Askush nga Serbia nuk do të jetë në Tiranë me 6 dhjetor”, tha Vuçiç.

Ai reagoi ashpër ndaj emërimit të kryetarit të Partisë Demokratike Progresive në Graçanicë, Nenad Rashiç, në postin e ministrit për Kthim dhe Komunitete në qeverinë e Kosovës.

“Rashiç nuk ka besimin e askujt në Kosovë, por vetëm të Albin Kurtit dhe perëndimit dhe mendojnë se kështu mund të frikësojnë serbët”, shtoi ai.

Emërimi i ministrit Rashiç u bë pas dorëheqjes se ish ministrit Goran Rakiç nga radhët e Listës Serbe. Dorëheqja pasoi mospajtimet e përfaqësuesve serbë në veriun e Kosovës me vendimin e qeverisë për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia.