Shëndeti

3 këshilla për shëndetin oral dhënë nga një dentist

3 këshilla për shëndetin oral dhënë nga një

Ne thjesht nuk i kushtojmë vëmendjen e duhur kujdesit oral. Buzëqeshja juaj është, pa dyshim, një nga karakteristikat tuaja më të rëndësishme.

Dentisti biologjik restaurues Gerry Curatola, DDS na tregon tre këshilla si të kujdesemi për një buzëqeshje më të bukur.

1. Balanconi mikrobiomën e gojës.

"Ne e dimë se një mjedis acid në gojë është i favorshëm për të shkaktuar një koloni bakteresh që duan acide si kjo," thotë Curatola. Ky çekuilibër në baktere mund të ndikojë në shëndetin e dhëmbëve tuaj.

Ju mund të ndihmoni të ushqeni mikrobiomën tuaj orale duke ngrënë një dietë të fortë, duke konsumuar ushqime prebiotike dhe probiotike dhe duke praktikuar zakone të mira higjienike. Në këtë pikë të fundit, sigurohuni që të përdorni një pastë dhëmbësh të formuluar mirë pa SLS.

2. Hani një dietë të pasur me antioksidantë.

Ashtu si ju ushqeni trupin dhe lëkurën tuaj me antioksidantë, ju gjithashtu mund të ushqeni buzëqeshjen tuaj me pastruesit e radikalëve të lirë.

“Në varësi të faktit nëse jemi nën stres apo faktorë të tjerë mjedisorë ndikojmë, problemi është se ne oksidohemi shumë”, thotë ai, duke vënë në dukje pse është kaq e rëndësishme të konsumojmë ushqime të pasura me antioksidantë. Disa nga të preferuarat e Curatola për mishrat e dhëmbëve dhe shëndetin oral: " vitamina C , koenzima Q10, vitamina E dhe vitamina D3 .'

3. Praktikoni vëmendjen.

Ne e dimë se stresi dhe shëndeti mendor luajnë një rol të madh në bukurinë. “Është vërtet e rëndësishme të përmirësojmë mënyrën se si e trajtojmë stresin sepse ajo që ndodh kur jeni nën stres, është se pështyma thahet, ajo gjithashtu ndryshon ekuilibrin e mikrobiomës së gojës”, thotë ai, duke vënë në dukje se meditimi është modaliteti i tij i preferuar.

"Ju mund ta bëni këtë në një sërë mënyrash të ndryshme - joga, meditim, çfarëdo që funksionon për ju", thotë Curatola.

Tiranapost.al