Shëndeti

6 zakone të përditshme që po ''vrasin'' metabolizmin tuaj

6 zakone të përditshme që po ''vrasin''

Një metabolizëm aktiv ndihmon në humbjen e peshës duke ju bërë të digjni më shumë kalori. Shkalla juaj metabolike përcakton numrin e kalorive që digjni dhe gjithashtu ndihmon në ruajtjen e një ekuilibri në trup duke u kujdesur për sheqerin në gjak, kolesterolin, trigliceridet dhe nivelet e presionit të gjakut.

Ndërsa ne të gjithë dimë mënyra të ndryshme për të rritur metabolizmin, ajo që nuk dimë janë gjëra/zakone të thjeshta të cilat mund të dëmtojnë metabolizmin tuaj.

Konsumoni shumë pak ushqim

Shumë njerëz kanë këtë ide të gabuar se ngrënia e më pak kalorive do t’i ndihmojë ata të humbin peshë. Por do të habiteni kur të dini se kufizimi i marrjes së kalorive në një tepricë mund të ulë metabolizmin.

Stili i jetesës sedentare

Të kish një stil jetësë jo shumë aktiv mund të çojë në një rënie të konsiderueshme të numrit të kalorive që djeg çdo ditë. Për shkak të pandemisë, shumica prej nesh po punojnë nga shtëpia dhe ulur gjatë gjithë ditës, gjë që po ndikon negativisht në metabolizmin dhe shëndetin e përgjithshëm.

Mosmarrja e sasisë së duhur të proteinave

Konsumimi i mjaftueshëm i proteinave është i rëndësishëm për të arritur një humbje të shëndetshme të peshës. Proteina ju mban të ngopur për një kohë më të gjatë dhe rrit shkallën me të cilën trupi juaj djeg kalori. Kur tretni ushqimin, ka një rritje të metabolizmit, i cili quhet efekti termik i ushqimit (TEF).

Pra, efekti termik i proteinave është shumë më i lartë se ai i yndyrës ose karbohidrateve. Vetëm ngrënia e proteinave rrit metabolizmin tuaj me 20-30 përqind në krahasim me 5-10 përqind për karbohidratet dhe 3 përqind ose më pak për yndyrën.

Flini pak

Gjumi i mjaftueshëm është i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm. Fjetja për më pak orë mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve, përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin dhe depresionin. Gjumi i pamjaftueshëm gjithashtu mund të ulë shkallën tuaj metabolike dhe të rrisë shanset për të fituar peshë. Mos fjetja në kohë gjithashtu mund të prishë ciklin tuaj të gjumit dhe të prishë ritmin cirkadian të trupit tuaj.

Konsumimi i shumë karbohidrateve të rafinuara

Karbohidratet e rafinuara janë shumë të ndryshme nga karbohidratet komplekse. Ato treten lehtësisht dhe çojnë në një rritje të nivelit të sheqerit në gjak dhe trupi juaj përdor më pak energji për t'i humbur ato. Kështu, ngrënia e shumë karbohidrateve ngadalëson metabolizmin tuaj në krahasim me drithërat që e bëjnë trupin tuaj të punojë më shumë dhe ju ndihmojnë të digjni kalori.

Ndiqni dieta të rrepta

Ndjekja e dietave të rrepta, veçanërisht kur jeni duke ushtruar e detyron trupin tuaj të kursejë energji për të kryer zakonet tuaja të përditshmërisë. Kjo mund të kthehet kundër pasi trupi juaj ngjitet në këto kalori dhe e bën më të vështirë humbjen e kilogramëve.