Shëndeti

Kjo është arsyeja pse duhet të ndaloni së puthuri kafshët shtëpiake

Kjo është arsyeja pse duhet të ndaloni së puthuri

Statistikat zbulojnë se pothuajse të gjithë pronarët e kafshëve shtëpiake i konsiderojnë ato si pjesëtarë të familjes.

Duke pasur parasysh këto realitete, nuk është për t'u habitur që puthjet me kafshët që jetojnë nën të njëjtën çati me pronarët e tyre të jetë një praktikë e zakonshme. Por a është i sigurt?

Këtu do të gjeni disa rreziqe që mund t’iu shfaqen nëse putheni mikun tuaj me katër këmbë.

A është goja e qenit me të vërtetë më e pastër se ajo e njeriut?

Kjo është arsyeja pse duhet të ndaloni së puthuri

Ky është një mit total. Marty Becker, autor i supës me pulë për shpirtin e pronarit të qenit, shpërndan këtë paragjykim popullor kur thotë: "E tëra çfarë duhet të bësh është të shikosh, të shikosh, të nuhasësh dhe do të kuptosh se nuk është e vërtetë”.

Sa baktere ka në pështymën e qenve?

Kjo është arsyeja pse duhet të ndaloni së puthuri

Kjo është ajo që John Oxford, profesor i virologjisë dhe bakteriologjisë në Universitetin Mbretëresha Mary në Londër, thotë për sa baktere mund të mbaj fytyra dhe goja e qenit tuaj: “Nuk është vetëm ajo që përçohet në pështymë. Qentë kalojnë gjysmën e jetës së tyre me hundët e tyre nëpër cepa ose qëndrojnë pezull mbi jashtëqitjet e qenve të tjerë, kështu që fytyrat e tyre janë plot me baktere, viruse dhe mikrobe të të gjitha llojeve”.

Çfarë mund të ndodhë nëse këto baktere hyjnë në trupin e njeriut?

Kjo është arsyeja pse duhet të ndaloni së puthuri

Infeksioni i krimbave është një nga sëmundjet më të zakonshme që mund të merrni nga puthja e qenit tuaj. Nëse kafsha juaj shtëpiak është e infektuar me krimb dhe ju i puthni, atëherë do të infektoheni me këtë sëmundje. Infeksioni MRSA zakonisht prek lëkurën dhe mund të shkaktohet nga vetëm një lëpirje nga qeni juaj.

Gjithashtu Capnocytophaga ?animorsus është një bakter që mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore nëse hyn në trupin tuaj përmes një plage të hapur.

*Artikulli i marrë nga Bright Side. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.