Shëndeti

Ky është ‘përbërësi më i keq ushqimor për sistemin tuaj imunitar’, veçanërisht nëse ke Covid

Ky është ‘përbërësi më i keq ushqimor

Nga Dr. Heather Moday

Një pyetje që i habiti njerëzit në fillim të pandemisë ishte: Pse diabeti e bën më të vështirë luftimin e një virusi të frymëmarrjes?

Së pari, ne e dimë se virusi SARS-CoV-2 mund të përkeqësojë kontrollin e sheqerit në gjak në afat të shkurtër dhe potencialisht mund t’i çojë njerëzit me diabet në një gjendje shumë të rrezikshme të sheqerit në gjak, tregojnë studimet. Ai e bën këtë duke u lidhur me receptorët që gjenden në qelizat beta të pankreasit, të cilat prodhojnë insulinë.

Si alergolog dhe imunolog, unë u them shpesh pacientëve të mi se të kesh diabet do të thotë se je në një gjendje inflamatore kronike të shkallës së ulët, e cila takson sistemin imunitar të lindur të trupit dhe e bën më të ngadalshëm kërcimin e patogjenëve kur ata hyjnë në trup.

Kur bëhet fjalë për sistemin tonë imunitar, ajo që hamë ka shumë rëndësi. Dhe asnjë përbërës nuk është më i dëmshëm për shëndetin tuaj imunitar sesa sheqeri, veçanërisht gjatë Covid.

Sheqeri: Përbërësi më i keq i ushqimit për sistemin tuaj imunitar

Kur keni sheqer të lartë në gjak - i cili shkaktohet nga shumë faktorë, por më i madhi është konsumimi i tepërt i tij në dietë - fillon një cikël vicioz të rezistencës ndaj insulinës dhe obezitetit që nxit citokinat inflamatore, dëmton enët e gjakut dhe aktivizon sistemin imunitar për të riparuar ato zona.

Kjo krijon një shpërqendrim të madh për sistemin imunitar dhe hap rrugën që bakteret dhe viruset e rrezikshme të kalojnë përmes mbrojtjes së trupit tonë.

Nëse tashmë jeni diagnostikuar me prediabet ose diabet, ky mund të duket si një lajm i keq. Por nuk është; Diabeti i tipit 2 nuk duhet të jetë i përhershëm.

Eliminimi i sheqerit të tepërt nga dieta juaj jo vetëm që mund të ndihmojë në përfundimin e këtij cikli, por mund ta kthejë atë plotësisht. Refuzimi i konsumit të sheqerit është një nga mënyrat më efektive për të përmirësuar sistemin tuaj imunitar.

Sheqeri fshihet kudo

Ju mund të jeni duke menduar: Unë nuk jam vërtet një person i ëmbëlsirave, kështu që nuk kam nevojë të shqetësohem për këtë!

Por edhe nëse nuk hani rregullisht donuts, karamele, ëmbëlsira ose biskota, të kesh shumë karbohidrate të thjeshta në bukë, makarona, oriz, drithëra apo edhe disa fruta dhe lëngje mund të rrisin në heshtje sheqerin në gjak.

Njerëzit shpesh harrojnë - ose nuk e kuptojnë - se sheqeri gjendet në ketchup, salcë sallate dhe latte, si dhe në lëngje, te kost, drithërat dhe proteinat.

*Dr. Heather Moday është një mjeke alergologe, imunologe dhe mjeke funksionale e certifikuar

Tiranapost.al