Shëndeti

Mesazhi i një 24-vjeçari: Si e zbulova sëmundjen e rëndë pasi shkoja shpesh në tualet

Mesazhi i një 24-vjeçari: Si e zbulova sëmundjen e

Një djalë 24-vjeç, të cilit i duhej të shkonte në tualet të paktën 20 herë në ditë, në fillim mendoi se mund të vuante nga kanceri. E vërteta ishte tjetër. Kishte Sklerozë Multiple. Historinë e tij e tregon në rrjete sociale, përgjithësisht në TikTok për të nxitur sensibilizimin.

Antonio Perez, 24 vjeç, nga Dearborn, Michigan, fillimisht mendoi se kishte kancer në fshikëz kur kishte dëshpërimisht nevojë për tualetin më shumë se 20 herë në ditë, por kur ai përjetoi gjithashtu lodhje ekstreme krahas simptomave të tjera, mjekët e dërguan për një MRI, në dhjetor të 2021-shit.

Në janar të vitit 2022, Antonio u diagnostikua me Sklerozë të Shumëfishtë, një gjendje autoimune që prek trurin dhe palcën kurrizore.

“Njerëzit mendojnë se është ngjitëse. Ata më thonë të largohem nga fëmijët e tyre sepse mendojnë se mund ta kapin atë. Është e bezdisshme, por sa më shumë ndërgjegjësim të mund të përhap, aq më mirë”, thotë Antonio.

Por gjatë shtatë muajve të ardhshëm Antonio filloi të shfaqte simptoma të mëtejshme duke përfshirë vështirësi në ecje, dridhje në dorën e djathtë dhe lodhje – kjo i bëri mjekët të mendonin se bëhej fjalë për MS.

“Lloji im i MS prek rreth 10-12% të popullsisë në botë të diagnostikuar me MS. Isha shumë i dëshpëruar për diagnozën. Unë në të vërtetë nuk mund të bëja asgjë. Edhe pas një muaji mendoja, 'jo, kjo nuk mund të më ndodhë mua'. Isha një person shumë i shëndetshëm dhe stërvitesha çdo ditë. Kështu që më duhej të edukoja veten”.

“Rreth një muaj më parë isha shumë keq. Unë as nuk mund të ecja, më duhej të qëndroja në shtrat, do të më duhej të kapesha në mure, ose të zvarritesha. Nuk mund të kërcej më. Unë stërvitesha çdo ditë dhe nuk mund të stërvitem më aq shumë. Mundohem të stërvitem ndoshta tre ose katër herë në javë. Nuk mund ta përdor më dorën e djathtë, kështu që është pak e sikletshme kur më duhet t'u kërkoj të tjerëve të shkruajnë për mua”, thotë Antonio.

Gjithsesi ai bën thirrje që asnjë simptomë të mos neglizhohet dhe shëndeti të mos merret si i mirëqenë as në moshat e reja.