Shëndeti

Përfshini këto 4 antioksidantë në dietën tuaj për të mbajtur trupin në formë

Përfshini këto 4 antioksidantë në dietën tuaj për

Ju duhet të keni dëgjuar për termin antioksidantë miliona herë në jetën tuaj, por nëse ende pyesni se cilat janë këto dhe ku t'i gjeni. Antioksidantët janë përbërës që janë përgjegjës për parandalimin e dëmtimit të qelizave. Beta-karoteni, fitokimikatet, vitamina E, vitamina C dhe shumë të tjera njihen si antioksidantë.

Konsumimi natyral i antioksidantëve mund të ndihmojë në luftimin e radikaleve të lira, luftimin e stresit oksidativ (procesi i dëmtimit të qelizave që mund të ndodhë për shkak të faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm), duke mbështetur plakjen e shëndetshme dhe duke ushqyer siç duhet trurin tuaj. Ndërsa trupi gjithashtu prodhon antioksidantë vetë, procesi i antioksidantëve ndërqelizor varet tërësisht nga lloji i ushqimit që konsumojmë.

Shumë fruta, perime dhe erëza janë mjaft të pasura me antioksidantë dhe duhet të jenë një komponent jetik i dietës suaj të përditshme për ta mbajtur mirëqenien tuaj të qetë dhe të përzemërt. Këtu ju sjellim 4 antioksidantë që duhet të jenë pjesë e dietës suaj ditore:


Kurkumina

Kurkumina njihet si një përbërës aktiv dhe një shumëllojshmëri e gjerë e këtij antioksidanti gjendet në erëzën e verdhë indiane, shafran i Indisë. Ky antioksidant i tretshëm në yndyrë ka përfitime të mëdha në trupin dhe trurin tuaj. Për shkak të vetive të tij të fuqishme anti-inflamatore dhe përbërjeve bioaktive, konsumi i rregullt i kurkuminës mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të ndihmojë në parandalimin e kancerit, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit dhe të ndihmojë në vonimin e procesit të plakjes.

Piperina

Piperina është një nga antioksidantët më të fortë që gjenden natyrshëm tek mbretërit e erëzave "piper i zi". Piperina ka një aromë të zjarrtë dhe është vlerësuar për përfitimet e saj të mrekullueshme shëndetësore. Konsumimi i piperinës ndihmon në përthithjen e disa lëndëve ushqyese në trup, rrit imunitetin, ul inflamacionin, stabilizon nivelet e sheqerit në gjak dhe mbështet humbjen e peshës.

Likopeni

Likopeni vlerësohet si një antioksidant bimor shumë i fuqishëm dhe gjendet në frutat e kuqe dhe rozë, duke përfshirë domatet, shalqinin dhe panxharin. Ky është një nga antioksidantët super të fortë që mund të rrisë mirëqenien tuaj si asgjë tjetër. Konsumimi i rregullt i likopenit mund t'ju mbrojë nga toksinat e mjedisit dhe sëmundjet e ndryshme kronike. Së bashku me mbrojtjen kundër sëmundjeve kërcënuese për jetën, ky antioksidant mbron trupin tuaj edhe nga rrezet e dëmshme të diellit.

Alicina

Alicina është një antioksidant i fuqishëm që rrjedh nga thelpinjtë e vegjël të hudhrës. Alicina ofron një listë të gjatë të vetive medicinale që mund të shtojnë më tej mirëqenien tuaj. Si alicina ashtu edhe komponimet e squfurit që gjenden në hudhër kur përtypet, mburren me përfitime të shumta shëndetësore me kalori jashtëzakonisht më të vogla. Këtu është një listë e asaj që ofron: lufton ftohjen dhe sëmundjet e zakonshme, forcon imunitetin, ul nivelet e presionit të lartë të gjakut, përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe ndihmon në elasticitetin e lëkurës dhe flokëve elastike.

Tiranapost.al