Shëndeti

Si ngrënia e rrushit mund të parandalojë demencën dhe të rrisë jetëgjatësinë me 5 vjet?

Si ngrënia e rrushit mund të parandalojë demencën dhe

Ngrënia e rrushit mund të zvogëlojë shanset për të zhvilluar demencë më vonë në jetë, ka zbuluar një studim i ri.

Studimi i botuar në revistën Foods , përfshiu një listë të gjerë të ndikimeve pozitive që ngrënia e frutave mund të ketë në shëndetin tuaj.

Sipas studiuesve, fruti është veçanërisht i dobishëm për ata që jetojnë me dieta perëndimore me yndyrë të lartë, pasi dihet se ato janë të pasura me kimikate që nxisin bakteret e shëndetshme të zorrëve dhe ulin kolesterolin.

Rrushi është gjithashtu i lartë në antioksidantë të cilët dihet se përmirësojnë shëndetin dhe parandalojnë sëmundjet dhe kancerin tek njerëzit.

Antioksidantët mbrojnë qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira qoftë brenda trupit - inflamacion, për shembull - ose jashtë trupit, si ndotja, rrezet ultraviolet ose tymi i cigares.

Tani, ekipi i studiuesve ka zbuluar se antioksidantët në rrush mund të mbrojnë trurin kundër zhvillimit të demencës duke përmirësuar funksionin e neuroneve ose qelizave nervore.

Studimi ndjek gjurmët e disa studimeve të mëparshme, të cilat zbuluan se inflamacioni në tru është i lidhur me disa forma të demencës.

Një studim i dytë nga studiuesit e Universitetit Ëestern Neë England zbuloi se ngrënia e rrushit mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së mëlçisë yndyrore – një gjendje e shkaktuar nga ruajtja e yndyrës shtesë në mëlçi – dhe të rrisë jetëgjatësinë tuaj me pesë vjet.

Për shkak të zakoneve jo të shëndetshme të të ngrënit, sëmundja është një problem shëndetësor në rritje në mbarë botën. Dhe megjithëse rrallë fatale, mund të çojë në dështim të mëlçisë ose kancer të mëlçisë nëse nuk trajtohet.

Rrushi djeg gjithashtu kalori ndërsa tretet, gjë që, nga ana tjetër, ndihmon në rritjen e metabolizmit tuaj, zbuloi studimi i tretë i ekipit.

Tiranapost.al