Shije

Sallata me avokado dhe erëza, idealja për verën e nxehtë

Sallata me avokado dhe erëza, idealja për verën e nxehtë

E thjeshtë për t`u përgatitur, e freskët dhe me vlera të mëdha ushqyese.

Përbërësit për katër persona

1 tufë e madhe koriandër

1 tufë majdanozi

2 fije qepë të njoma të grira shumë imët

1 spec djegës i copëtuar imët

1-2 thelpinj hudhra të grirë imët

½ e lugës së çajit me kripë

2 lugë uthull

½ e filxhanit me vaj ulliri

4 kokrra avokado të qëruara dhe të prera në feta

4 lugë çaji me kaper

Piper i zi

Koha: 30 minuta

Përgatitja

Hapi i parë

Bëni gati në copa të imëta gjethet koriandër dhe hidhini një një tas të madh.

Hapi i dytë

Në tas të shtoni të grirë majdanozin, qepët, kripën, uthullën, vajin, hudhrat dhe specin djegës.

Hapi i fundit

Shtoni avokadët, pasi t`i keni përzierë mirë të gjithë përbërësit dhe në fund spërkateni edhe njëherë me pak kripë dhe piper të zi.

Sallata me avokado dhe erëza, idealja për verën e nxehtë

Për më shumë, pjata do duket si në foto.

*Burimi https://cooking.nytimes.com/