Aktualitet

Shkon në 6 numri i vendeve që kundërshtojnë hapjen e negociatave për Shqipërinë

Shkon në 6 numri i vendeve që kundërshtojnë hapjen e

Shanset që Shqipërisë t’i hapen negociatat javën që vjen janë të lidhura. Dy skeptikëve të mëdhenj, Francë, Holandë, i janë shtuar Spanja, Belgjika, Greqia dhe Danimarka.

[caption id="attachment_432706" align="aligncenter" width="960"] Foto nga Euronews Albania[/caption]

Politika shqiptare, veçanërisht opozita ka shkaktuar një regres të madh duke përçuar energji konflikti. Një qeveri që drejton vendin me një parlament të gjymtuar, mosmarrëveshje të ekzagjeruara mes rivalëve. Mosfunksionimi i shumë institucioneve bazike për një shtet të së drejtës si Gjykata Kushtetuese, ajo e lartë, kanë krijuar mjaftueshëm pasiguri. Një “Jo”, është një lajm i trishtë për shqiptarët, edhe sikur të ketë një “PO” me kushte në rastin më të mirë procesi i anëtarësimit të Shqipërisë ka bërë hapa gjigant pas.

Jo për herë të parë!/Tiranapost.al