Showbiz

Aktori i Riverdale dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen e nënës

Aktori i Riverdale dënohet me burgim të përjetshëm për

Një aktor kanadez, Ryan Grantham, është dënuar me burgim të përjetshëm pasi qëlloi për vdekje nënën e tij në mars 2020.

24-vjeçari, i njohur më së miri për rolin e Jeffery Augustine në dramën Riverdale, si dhe rolet në serialin hit Supernatural dhe filmin e vitit 2010 Diary of a Wimpy Kid , u dënua javën e kaluar pasi u deklarua fajtor në fillim të këtij viti.

Prokurorët thanë se Grantham qëlloi dhe vrau nënën e tij 64-vjeçare, Barbara Ëaite, ndërsa ajo po luante piano në shtëpinë e tyre në Squamish, British Columbia, më 31 mars 2020. Të nesërmen, 21-vjeçari dyshohet se ngarkoi makinën e tij me tre armë zjarri, kokteje molotov, municione dhe një hartë që kishte drejtime për në shtëpinë e kryeministrit Justin Trudeau.

Në një video të regjistruar në kamerën e tij pas vrasjes, Grantham rrëfeu krimin, duke filmuar trupin e nënës së tij duke thënë: “E qëllova në pjesën e pasme të kokës. Në momentet më pas, ajo do ta dinte që isha unë.”

Ai vazhdoi të deklaronte se kishte planifikuar të vriste Trudeau dhe mendoi të kryente të shtëna masive në shkollën e tij, Universitetin Simon Fraser. Grantham shkoi vetë në policinë e Vankuverit për t'u dorëzuar.