Showbiz

Alec Baldwin akuzohet zyrtarisht për vrasjen e kineastes në sheshxhirim

Alec Baldwin akuzohet zyrtarisht për vrasjen e kineastes në

Aktori i Rust, Alec Baldwin dhe Hannah Gutierrez-Reed janë akuzuar zyrtarisht për "vrasje të pavullnetshme," në rastin e xhirimeve të filmit në vitin 2021.

Zyra e Prokurorit të Distriktit të Nju Meksikos konfirmoi ngritjen e akuzave pas vrasjes fatale të kineastes Halyna Hutchins në xhirimet e filmit Rust.

Alec Baldwin akuzohet zyrtarisht për vrasjen e kineastes në

"Prokurorja e Qarkut dhe prokurori special janë plotësisht të fokusuar në sigurimin e drejtësisë për Halyna Hutchins," tha zëdhënësja e Zyrës së Parë të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, Heather Brewer në një deklaratë për shtyp. Provat dhe faktet flasin vetë.

Të shtënat ndodhën në tetor 2021 pasi një armë mbështetëse e mbushur, e mbajtur nga Baldwin u shkarkua, duke vrarë Hutchins dhe duke plagosur regjisorin Joel Souza. Souza, e cila u qëllua në shpatull, u trajtua në një spital.

Dënimi që mund të marrë në bazë të akuzës është dënim me kusht dhe gjashtë muaj provë.

Akuzat formale vijnë gati dy javë pasi zyra e prokurorit të qarkut deklaroi se "ka prova të mjaftueshme për të ngritur akuza penale kundër Alec Baldwin dhe anëtarëve të tjerë të grupit të filmit Rust".

Menjëherë pas kësaj, avokati i Baldwin, Luke Nikas, tha se vendimi "përfaqëson një gabim të tmerrshëm drejtësie".

"Z. Baldwin nuk kishte asnjë arsye të besonte se kishte një plumb të vërtetë në armë - në setin e xhirimeve," tha Nikas në një deklaratë për NBC News.

"Ai mbështetej te profesionistët me të cilët punonte, të cilët i siguruan se arma nuk kishte fishekë. Ne do t'i luftojmë këto akuza dhe do të fitojmë."