Showbiz

Ashton Kutcher thotë se ka vuajtur nga vaskuliti për më shumë se një vit. Ja çfarë është

Ashton Kutcher thotë se ka vuajtur nga vaskuliti për më

Ashton Kutcher ka zbuluar së fundmi se ka luftuar me një sëmundje serioze autoimune që ndikoi në dëgjimin, shikimin dhe aftësinë e tij për të ecur për më shumë se një vit.

"Ashtu si dy vjet më parë, unë pata këtë formë të çuditshme, super të rrallë të vaskulitit," tha Kutcher në një videoklip ekskluziv të lëshuar për "Açess Hollyëood" .

Komplikimet nga vaskuliti i morën jetën aktorit dhe regjisorit Harold Ramis në vitin 2014. Ramis, i cili drejtoi "Caddyshack", "National Lampoon's Vacation" dhe "Groundhog Day", dhe ishte aktor në "Ghostbusters" dhe "Stripes", vdiq në moshën 69-vjeçare, katër vjet pas kontraktimit të sëmundjes.

Simptomat e vaskulitit

Vaskuliti ndodh kur sistemi imunitar i trupit sulmon venat, arteriet dhe kapilarët e vegjël. Inflamacioni ngushton enët gjaku, kufizon rrjedhën e gjakut por edhe ndërpret rrjedhën e gjakut tërësisht, duke shkaktuar ndoshta dëmtim të organeve ose duke krijuar aneurizma (një fryrje në murin e një ene gjaku) . Nëse një aneurizëm shpërthen, mund të shkaktojë gjakderdhje të brendshme që mund të çojë në vdekje.

Në varësi të llojit specifik dhe ashpërsisë së gjendjes dhe të cilat organe janë në shënjestër, simptomat e vaskulitit ndryshojnë dhe mund të jenë të lehta, të moderuara ose kërcënuese për jetën. Simptomat e zakonshme përfshijnë humbjen e oreksit, humbje peshe, lodhje, skuqje, dhimbje dhe temperaturë.

Mosha, përkatësia etnike, historia familjare dhe faktorët e stilit të jetesës si duhani dhe përdorimi i paligjshëm i drogës mund të kontribuojnë në rrezikun e vaskulitit. Disa ilaçe për presionin e lartë të gjakut, sëmundjet e tiroides dhe infeksionet mund të kontribuojnë gjithashtu.

Vaskuliti mund të ndodhë vetëm ose së bashku me sëmundje të tjera reumatike, si artriti reumatoid, lupusi ose skleroderma.

Tiranapost.al