Showbiz

Këta janë fituesit e Festivalit të Venecias

Këta janë fituesit e Festivalit të Venecias

Janë shpallur dje fituesit e Festivalit të Filmit në Venecia. “Luanin e Artë” për filmin më të mirë e mori “All the beauty and the bloodshed”: Një film dokumentar i vitit 2022 që rrëfen karrierën e Nan Goldin dhe rënien e familjes Sackler (pronarë të disa kompanive farmaceutike), të përballur shpesh me padi.

Këta janë fituesit e Festivalit të Venecias

Lista e plotë e fituesve:

”Luani i artë” për filmin më të mirë: “All the beauty and the bloodshed” nga Laura Poitras (SHBA)

Këta janë fituesit e Festivalit të Venecias

”Luani i argjendtë” – Çmimi i Madh i Jurisë “Saint-Omer” nga Alice Diop (Francë)

”Luani i argjendtë” – Çmimi për regjisorin më të mirë – Italiani Luca Guadagnino për “Bones and all”

Çmimi për aktoren më të mirë: Australian Cate Blanchett për rolin e saj në filmin “Tàr” të Todd Field

Çmimi për aktorin më të mirë: irlandezi Colin Farrell për rolin e tij në “The banshees of inisherin” të Martin McDonagh.

Çmimi ”Marcello Mastroianni” për aktorin/en më premtues/e: Aktorja Taylor Russell për rolin e saj në “Bones and all” nga Luca Guadagnino

Çmimi Special i Jurisë: “Les ours n’existent pas” nga Jafar Panahi (Iran)

Çmimi për skenarin më të mirë: “The Banshees of Inisherin” nga regjisori irlandez Martin McDonagh.

Tiranapost.al