Showbiz

Limfoma Non-Hodgkin: Çfarë është kanceri nga i cili vuan Jane Fonda?

Limfoma Non-Hodgkin: Çfarë është kanceri nga i cili vuan

Jane Fonda, njoftoi në Instagram dje se është diagnostikuar me një formë të trajtueshme të limfomës Non-Hodgkin.

“Miqtë e mi të dashur, kam diçka personale që dua të ndaj me ju. Jam diagnostikuar me limfomën Non-Hodgkin dhe kam filluar trajtimet me kimio”, tha 84-vjeçarja Jane Fonda.

Kanceri ndodh atëherë kur qelizat në trup rriten jashtë kontrollit, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit. Pothuajse çdo qelizë në trupin e njeriut mund të bëhet kancerogjene dhe të përhapet në pjesë të tjera të trupit.

Por çfarë është saktësisht limfoma Non-Hodgkin?

Limfoma Non-Hodgkin (NHL) është një lloj kanceri që fillon në sistemin imunitar.

Sistemi imunitar ndihmon të luftojë infeksionin, por ndonjëherë një kancer mund të fillojë në qelizat e bardha të gjakut të quajtura limfocite dhe të shkaktojë limfomën Non-Hodgkin.

Përafërsisht 2% e burrave dhe grave diagnostikohen me limfomën Non-Hodgkin në një moment gjatë jetës së tyre, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Kancerit nga 2017-2019.

Instituti vlerëson se 763,401 njerëz jetonin me limfomën Non-Hodgkin në Shtetet e Bashkuara në vitin 2019.

Ku fillon limfoma?

Limfomat mund të fillojnë kudo në trup ku gjendet indi limfatik.

Këto përfshijnë nyjet limfatike, të cilat janë struktura të vogla në formë fasule, të lidhura me një rrjet enësh limfatike.

Ato janë të vendosura në të gjithë trupin, si brenda gjoksit, barkut dhe legenit. Indet limfatike gjenden gjithashtu në shpretkë, palcën e eshtrave, timusin, bajamet dhe traktin tretës.

Cilat janë simptomat?

Simptomat përfshijnë ethe, djersitje gjatë natës dhe humbje peshe, si dhe një ënjtje të nyjeve limfatike në qafë, sqetull ose ijë.

Pacientët mund të ndjejnë lodhje të vazhdueshme, kollë, gulçim ose dhimbje gjoksi.

Cilat janë llojet e ndryshme të limfomës Non-Hodgkin?

'Sistemi limfatik përbëhet kryesisht nga limfocitet, një lloj qelize e bardhë e gjakut që ndihmon trupin të luftojë infeksionet', sipas faqes së internetit të Shoqatës Amerikane të Kancerit.

Ekzistojnë dy lloje të limfociteve: qelizat B ose qelizat T.

Qelizat B ndihmojnë trupin të luftojë mikrobet duke krijuar antitrupa - të cilat nga ana tjetër ndihmojnë trupin t'i neutralizojë ato.

Ka disa lloje të qelizave T. Disa qeliza T shkatërrojnë mikrobet ose qelizat anormale në trup.

Qelizat e tjera T ndihmojnë në rritjen ose ngadalësimin e aktivitetit të qelizave të tjera të sistemit imunitar.

Megjithëse limfoma mund të fillojë në secilin lloj të linjës qelizore, limfomat e qelizave B janë më të zakonshmet.

Çfarë e shkakton NHL?

Limfocitet zakonisht kalojnë një cikël jetësor, në të cilin limfocitet e vjetra vdesin - dhe më pas trupi i zëvendëson ato.

Në limfomën Non-Hodgkin, limfocitet nuk vdesin dhe trupi vazhdon të krijojë të reja.

Janë Fonda shkroi në Instagram se nuk do të lejojë që kanceri ta pengojë të bëjë gjithçka që mundet.

Fonda shkruan në Instagram se ndihet me fat, sepse ka një 'kancer shumë të trajtueshëm' me një përqindje 80% të mbijetesës.