Showbiz

Lista e plotë e fituesve të Brit Awards ku dy çmime i rrëmbeu një shqiptare

Lista e plotë e fituesve të Brit Awards ku dy çmime i

Është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve Brit Awards. Pak nga pak eventet e tilla po i rikthehen normalitetit pas një viti të vështirë.

Ceremonia kurorëzoi me çmimin kryesor Taylor Swift që mban tashmë statusin e “Ikonës Globale”.

Kurse nga tre nominime, dy çmime i mori Dua Lipa si “Këngëtarja më e Mirë” dhe “Albumi më i Mirë”.

Lista e plotë e fituesve të Brit Awards ku dy çmime i

Lista e plotë e fituesve:

Kënga më e mirë britanike (Mbështetur nga Capital FM)
220 Kid & Gracey, “Don’t Need Love”
Aitch & AJ Tracey featuring Tay Keith, “Rain”
Dua Lipa, “Physical”
Harry Styles, “Watermelon Sugar”
Headie One featuring AJ Tracey & Stormzy, “Ain’t It Different”
J Corry featuring Mnek, “Head and Heart”
Nathan Dawe featuring KSI, “Lighter”
Regard & Raye, “Secrets”
Simba featuring DTG, “Rover”
Young T & Bugsey featuring Heady One, “Don’t Rush”

Albumi më i mirë i vitit
Arlo Parks, Collapsed in Sunbeams
Celeste, Not Your Muse
Dua Lipa, Future Nostalgia
J Hus, Big Conspiracy
Jessie Ware, What’s Your Pleasure

Artistja më e mirë femër e vitit
Arlo Parks
Celeste
Dua Lipa
Jessie Ware
Lianne LaHavas

Artisti më i mirë mashkull i vitit
AJ Tracey
Headie One
J Hus
Joel Corry
Yungblud

Grupi më i mirë britanik
Bicep
Biffy Clyro
Little Mix
The 1975
Young T & Bugsey

Ylli i ri në rritje
Griff
Pa Salieu
Rina Sawayama

Artisti depërtues i vitit
Arlo Parks
Bicep
Celeste
Joel Corry
Young T & Bugsey

Artistja femër ndërkombëtare më e mirë
Ariana Grande
Billie Eilish
Cardi B
Miley Cyrus
Taylor Swift

Artisti më i mirë mashkull ndërkombëtar
Bruce Springsteen
Burna Boy
Childish Gambino
Tame Impala
The Weeknd

Grupi më i mirë ndërkombëtar
BTS
Fontaines D.C.
Foo Fighters
Haim
Run the Jewels