Aktualitet

Shqipëria në epokën e spektaklit, këta janë 100 personat më të ndjekur online

Në një situatë hipotetike ku ne do të jetonim në Shqipërinë Online, 10 më të pëlqyerit do të ishin, një humorist, dy politikanë, pesë këngëtarë dhe dy modele. Pyetja që shtrohet është çfarë mund të mësonim ne prej tyre? Influencojnë ata zgjedhjet tona? Janë modele që ne mundohemi t’i imitojmë? Si gjithmonë midis PO-së dhe JO-së ka shumë dilema ama e vërteta më e madhe është “ndoshta”.

Politikanë, gazetarë, artistë e figura të tjera publike s’e kanë pasur kurrë më parë më të lehtë komunikimin me audiencën e tyre. Kurrë më parë nuk e kanë pasur më të lehtë për të kuptuar se sa pëlqehen dhe prej cilës kategori të shoqërisë pëlqehen. Janë rrjetet sociale që e garantojnë këtë për këdo.

Shqipëria e pasqyruar përmes një këndvështrimi analitik online, është thelbi i një studimi të kryer nga departamenti i Komunikimit në Universitetin Evropian të Tiranës. Studimi i kryer nga pedagogët Irena Myzeqari, Lorena Licenji, Albana Nexhipi dhe Alket Braho, sjell të dhëna mjaft interesante sa u përket profileve publike më të ndjekura në vend. Ermal Mamaqi është i preferuari i shqiptarëve. Me më shumë se 2 milionë pëlqime ai lë pas në renditje emra si Edi Rama, Sali Berisha e Bleona Qerreti, të gjithë figura të dashura për publikun shqiptar, duke u bazuar te like-t.

Ka një klasifikim të personave më të pëlqyer në katër kategori, që është botuar këtë muaj në revistën Mapo. Politikanë, ku janë studiuar vetëm politikanë. E dyta është Individuum, ku janë renditur Gazetarë, opinionistë, liderë fetarë apo edhe studiues e akademikë. E treta është Art-Sport, ku janë renditur artistë e sportistë. E katërta, Entertainment, ku përfshihen ata persona që shquhen apo janë të famshëm “pa asnjë arsye”. Më poshtë po japim 100 personat më të ndjekur sipas kategorive.

Politikë
Emër Mbiemër Facebook Instagram Twitter
1.Edi Rama 1124392 135k 307k
2.Sali Berisha 1066951
3.Lulzim Basha 582210 31.8k 37.4k
4.Erion Veliaj 425771 127k 141k
5.Koço Kokëdhima 330378 1.4k 322
6.Keti Bazhdari 228490 42.6 k 3.7k
7.Edmond Panariti 206678 1.1k
8.Grida Duma 141921 8.1k
9.Tom Doshi 94444 336 258
10.Halim Kosova 90113 771
11.Majlinda Bregu 79738 40.6k 54
12.Kreshnik Spahiu 71156
13.Taulant Balla 71045 3.6k
14.Ditmir Bushati 68331
15.Elisa Spiropali 67796 5.6k 9.3k
16.Saimir Tahiri 67298 12.7k 11.7k
17.Monika Kryemadhi 64805 23.3k
18.Ben Blushi 64559 3.4k
19.Pandeli Majko 55058
20.Shpëtim Idrizi 52761 611
21.Eduart Ndocaj 49118 4.3k
22.Mimi Kodheli 40537
23.Lindita Nikolla 39901
24.Niko Peleshi 39408
25.Mesila Doda 37146 3.5k

 

Individualitete
Emër Mbiemër Facebook Instagram Twitter
1.Elvis Naci 406114
2.Olti Curri 232879 137k 144
3.Blendi Salaj 198308 12.8k 7.0k
4.Artan Mullaj 174751 8.6k 67
5.Eni Çobani 137382 124k
6.Ahmet Kalaja 113276
7.Blendi Fevziu 92609 115k 142k
8.Artan Fuga 75595 425
9.Elhaid Cufi 74225 85.4k
10.Bujar Kapexhiu 70535
11.Bledi Mane 38466 1.7k 3.2k
12.Meri Shehu 34529
13.Kastriot Myftaraj 33698
14.Akil Pano 30331
15.Erion Kristo 22288 3.5k 119
16.Arben Duka 16503
17.Enkel Demi 14161
18.Fatos Lubonja 12944 681
19.Lutfi Dervishi 12187 1.5k 11.7k
20.Dritan Hila 11571 2.3k
21.Bledian Koka 11319
22.Rudina Xhunga 10631
23.Edi Oga 9894
24.Ermal Hasimja 9485 1.8k 188
25.Gjovalin Shkurtaj 7472 301 174

 

Art-Sport
Emër Mbiemër Facebook Instagram Twitter
1.Bleona Qerreti 965565 359k 136k
2.Alban Skenderaj 931199 259k 2.4k
3.Elvana Gjata 925134 858k 218k
4.Xhensila Myrtezaj 886363 756k 1.8k
5.Eni Koci 741487 418k 134k
6.Aurela Gace 718879 207k 6.8k
7.Enca 609305 1.5m 1.3m
8.Miriam Cani 587675 276k 22k
9.Lorik Cana 549185 313k 7.4k
10.Mergim Mavraj 502162 139k 850
11.Greta Koci 481100 416k 1.1k
12.Flori Mumajesi 375770 372k 42.2k
13.Besa Kokedhima 344605 140k 20.3k
14.Elhaida Dani 323264 74.4k 12.8k
15.Stresi 234180 11.3k
16.Ermonela Jaho 226393 6k 6.8k
17.Claydee Lupa 207945 40.7k 28.8k
18.Anjeza Branka 191986 129k
19.Revolt Klan 177401 46k
20.Saimir Pirgu 138686 3.1k 3.4k
21.Sinan Hoxha 131453 157k 351
22.Kledi Kadiu 90149 208k 48.6k
23.Etrit Berisha 79635 82.5k 7.3k
24.Armando Sadiku 77474 168k 389
25.Bekim Balaj 73525 99.9k 870

 

Entertainment
Emër Mbiemër Facebook Instagram Twitter
1.Ermal Mamaqi 2067285 719k 2.3k
2.Luana Vjollca 840466 859k 15.9k
3.Angela Martini 835967 352k 53.7k
4.Bes Kallaku 598887 476k 401
5.Alketa Vejsiu 286320 309k 1.0k
6.Julian Deda 280889 180k 371
7.Ardit Gjebrea 274856 306k 1.1k
8.Marina Vjollca 221457 792k 1.6k
9.Eva Murati 169607 110k
10.Rudina Magjistari 166653 158k 5.1k
11.Albano Bogdo 137117 60k
12.Klea Huta 122266 130k
13.Elvis Pupa 122223 57.9k 139
14.Armina Mevlani 119351 607k 135
15.Jonida Maliqi 113900 323k
16.Lori Hoxha 112738 465k 2.1k
17.Turjan Hyska 99377 40.3k 542
18.Klaudia Pepa 97672 530k 5.7k
19.Amarda Toska 84379 256k 951
20.Albana Osmani 70467 326k 15.4k
21.Valbona Selimllari 70367
22.Ilda Bejleri 64859 267k 315
23.Vera Grabocka 59859 82.7k
24.Orinda Huta 40826 104k 808
25.Florjana Garo 33927

Nga katër kategori me nga 25 më të pëlqyerit, 10-shja fituese që fillon me Ermal Mamaqin dhe mbaron me Eni Koçin, është pasqyra e Shqipërisë Online. Në një situatë hipotetike ku ne do të jetonim në Shqipërinë Online, 10 më të pëlqyerit do të ishin, një humorist, dy politikanë, pesë këngëtarë dhe dy modele. Pyetja që shtrohet është çfarë mund të mësonim ne prej tyre? Influencojnë ata zgjedhjet tona? Janë modele që ne mundohemi t’i imitojmë? Si gjithmonë midis PO-së dhe JO-së ka shumë dilema ama e vërteta më e madhe është “ndoshta”. Ndoshta ne jemi humori i Ermal Mamaqit, muzika e Eni Koçit, politika e Edi Ramës dhe Sali Berishës dhe bukuria e Luana Vjollcës. Ndoshta jemi shoqëri e zbavitjes dhe etaloni matës në shoqëri, ku kushtet moderne të prodhimit mbizotërojnë, gjithçka përjetohet si një akumulim gjigant dhe përsëritje spektakli.

Top Ten
1.Ermal Mamaqi 2067285
2.Edi Rama 1124392
3.Sali Berisha 1066951
4.Bleona Qerreti 965565
5.Alban Skenderaj 931199
6.Elvana Gjata 925134
7.Xhensila Myrtezaj 886363
8.Luana Vjollca 840466
9.Angela Martini 835967
10.Eni Koci 741487