Sociale

Shuhet komediani australian Barry Humphries

Shuhet komediani australian Barry Humphries

Komediani australian Barry Humphries, i njohur më së shumti për personazhin e tij komik Dame Edna Everage, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Aktori ishte në spital në Sidnej pasi pësoi komplikime pas operacionit në muajin mars.

Humphries i lindur në Melburn u zhvendos në Londër në vitin 1959, duke u shfaqur në shfaqjet e West End si Maggie May dhe Oliver!

I frymëzuar nga lëvizja e artit absurdist, ai u bë një figurë kryesore e skenës së komedisë britanike së bashku me bashkëkohësit