SPORT

Alcaraz, 20 vjeçari që mundi Djokoviç

Alcaraz, 20 vjeçari që mundi Djokoviç

Historia ndryshon, asgjë s'është përjetë dhe Wimbledoni na e kujtoi sot kur 20-vjeçari Carlos Alcaraz u shpall kampioni i botës në tenis. Ai mundi kampionin Novak Djokovic dhe gjithashtu nisi një epokë të re në tenis.


Edhe pse kampioni serb, Djokovic numëron jo pak por 23 grand slame, sot hasi mjaft vështirësi dhe u detyrua të dorëzohej përballë tenistit 20-vjeçar.

Alcaraz, 20 vjeçari që mundi Djokoviç


Rezultati përfundoi 3-2, ndërsa me sete doli 1-6, 7-6, 6-1, 3-6 dhe 6-4.

Alcaraz shndërrohet në tenistin e tretë spanjoll që korr sukses në këtë turne pas Manolo Santana (1965) e Rafael Nadal (2008 e 2010).

Çfarë dimë për Carloz Alcaraz dhe si u ngjit 20 vjeçari spanjoll në majën e tenisit…

Carlos Alcaraz Garfia lindi më 5 maj 2003 në El Palmar, Spanjë. Ai filloi të luajë tenis që në moshë të re dhe shpejt fitoi vëmendjen për aftësitë e tij të shkëlqyera.

Në moshën 17 vjeç, Alcaraz u shpall fitues në ATP Challenger në Alicante, Spanjë, duke u bërë lojtari më i ri spanjoll që arriti këtë sukses që prej Rafael Nadal. Ai vazhdoi të impresiononte në vitet që pasuan.

Në vitin 2021, Alcaraz la gjurmë në ATP Tour. Ai arriti në gjysmëfinale të Marbella Open dhe në çerekfinale të Andalucia Open. Ai gjithashtu mori një "wildcard" për të luajtur në Barcelona Open, ku në raundin e dytë mundi numrin 11 në botë, David Goffin.

I njohur për stilin e tij agresiv të lojës, goditjet e fuqishme në tokë dhe lëvizjen e shpejtë në fushë, Alcaraz konsiderohet një nga yjet e ardhshëm në tenisin e meshkujve. Me talentin e tij të jashtëzakonshëm, ai ka potencialin për të arritur suksese të mëdha në sportin e tenisit dhe për të lënë një ndikim të qëndrueshëm.

Arritja më e madhe e Alcaraz erdhi në ndeshjen e sotme kur fitoi Kampionatin e Wimbledontit, duke mundur Novak Djokovicin në finale.