SPORT

Ancelotti në telashe, akuzohet në Spanjë për evazion fiskal

Ancelotti në telashe, akuzohet në Spanjë për evazion fiskal
Carlo Ancelotti në shënjestër të autoriteteve tatimore në Spanjë. Sipas medieve iberike, në fakt, tatimet e Madridit kanë paraqitur një ankesë kundër teknikut aktual të Evertonit për një evazion të pretenduar të mbi një milion eurove (për të qenë të saktë 1 062 079 euro) gjatë periudhës dyvjeçare 2014-2015, kur Ancelotti stërviti Realin.

Akuzat janë mjaft të rënda dhe shqetësuese dhe lidhen me shmangien e taksave nga shpërblimet që ka marrë si trajner, kryesisht me shumat që ka përfituar nga drejtat e imazhit.

Sipas hetuesve, Ancelotti ka përdorur një rrjet kompleks ndërmarrjesh me zyra në parajsat fiskale, për të fshehur një pjesë të të ardhurave me qëllim shmangien e taksave. Tekniku italian është personazhi i fundit i njohur i futbollit që ka përfunduar në “rrjetën” e autoriteteve spanjolle.

Rastet që bënë më shumë bujë ishin natyrisht ato të Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos, më dy “yjet” e futbollit që janë detyruar të paguajnë shuma marramendëse për të mbyllur problemet me drejtësinë spanjolle.

Sidoqoftë, lista është shumë e gjatë dhe përfshin, për shembull, José Mourinhon, Radamel Falcaon, Alexis Sanchezin, Diego Costan, Javier Mascheranon, Marcelon, Angel Di Marian, James Rodriguezin, Mesut Ozilin dhe shumë të tjerë. Në shumicën e rasteve, procedurat përfunduan me një marrëveshje, pra pranimin e fajësisë dhe pagimin e një kuote të caktuar si dëmshpërblim.