SPORT

Anglia fiton Kampionatin e Futbollit për vajza

Anglia fiton Kampionatin e Futbollit për vajza

Anglia është shpallur kampione e Europës në futbollin për femra. Kombëtarja nën drejtimin e ëigman mundi 2-1 Gjermaninë, në finalen e luajtur në ëembley. Ndeshja u ndoq nga më shumë se 87 mijë shikues.

Vendasit morën avantazhin pas 62 minutash me Toone, por në të 80-të, Gjermania riktheu ekuilibrat me Magull. 90 minutëshi nuk përcaktoi dot fitues.

Në minutën e 110-të, Kelly dha epërsinë Anglisë deri në fitore.


Sot një videomesazh inkurajues ia drejtoi edhe Princ William dhe vajza e tij Charlotte, vajzave të Kombëtares.