SPORT

Benzema shpallet fajtor për shantazh me videon me përmbajtje seksuale

Benzema shpallet fajtor për shantazh me videon me përmbajtje seksuale

Sulmuesi i Francës dhe i Real Madridit është shpallur fajtor për shantazh ndaj kolegut të tij me një kasetë me përmbajtje seksuale.

Një gjykatës i dha Benzema dënim me kusht me një vit burg dhe e urdhëroi atë të paguante një gjobë prej 75,000 € (63,000 £; 84,000 dollarë).

33 vjeçari Benzema, ishte një nga pesë personat që u vunë në gjyq muajin e kaluar për një përpjekje për të zhvatur francezin Mathieu Valbuena.

Rasti ndaton ë qershor të vitit 2015, kur dy futbollistët ndodheshin në një kamp stërvitor francez.

Në kamp, ??Benzema i bëri presion Valbuenës për të shlyer shantazhuesit, me të cilët kishte komplotuar për të vepruar si ndërmjetës, thanë prokurorët.

Benzema gjithmonë i ka mohuar akuzat dhe ka insistuar se ai vetëm po përpiqej të ndihmonte Valbuenën të hiqte qafe videon komprometuese.

Lojtari që atëherë është rikthyer në skuadrën franceze dhe pritet të luajë për Real Madrid të mërkurën mbrëma.

Benzema nuk ishte i pranishëm në gjykatën e Versajës për vendimin, as Valbuena që luan për klubin grek Olympiakos.

Katër nga të pandehurit e tjerë u shpallën gjithashtu fajtorë të mërkurën. Atyre iu dhanë dënime me burg që varionin nga 18 muaj me kusht deri në dy vjet e gjysmë burg.

Avokatët e Benzemas thanë se do të apelonin dënimin e tij. Por gjatë dhënies së vendimit, gjyqtari tha se Benzema kishte "përfshirë veten personalisht, përmes mashtrimeve dhe gënjeshtrave, për të bindur shokun e tij të skuadrës që t'i nënshtrohej shantazhit".

Tiranapost.al