SPORT

Britania bojkotoi Katarin? Asnjë TV nuk transmetoi ceremoninë e botërorit

Britania bojkotoi Katarin? Asnjë TV nuk transmetoi ceremoninë e

Tifozët britanikë nuk kanë mundur ta shohin në asnjë kanal televiziv ceremoninë që hapi kampionatin botëror të futbollit në Katar.

As BBC dhe as ITV nuk e shfaqën eventin, duke i detyruar ata ta shikojnë atë online.

Gjatë pjesës së parë të ceremonisë BBC One zgjodhi të mos ndërpresë ndeshjen e Superligës së Femrave ndërmjet Chelsea dhe Tottenham Hotspur.

Edhe pasi ndeshja kishte përfunduar BBC refuzoi të shfaqte pjesën e mbetur të ceremonisë e në vend të saj transmetoi një raport mbi të dhënat e dyshimta të të drejtave të njeriut në Katar dhe polemikat rreth turneut.

Ja si shprehen tifozët britanikë në mediat sociale:

“Pra, BBC nuk po e shfaq ceremoninë e plotë të hapjes sepse ata nuk pajtohen me të dhënat e Katarit për të drejtat e njeriut... E kuptoj... por pse janë atje?" tha një komentues.

“@BBC ku është ceremonia e hapjes së Kupës së Botës? Unë paguaj licencë televizive për ju djema, nuk dua të dëgjoj dhe shikoj negativitetin tuaj! Nëse nuk doje ta shfaqje, duhet ta kishe dhënë në ITV ose thjesht të bojkotoje shfaqjen e tij!'

'Pra, askush nuk e transmetoi ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës në IL dhe BBC thjesht përdorin atë vend për të predikuar në vend të kësaj, ndërsa prezantuesit e tyre po bëjnë miliona?'