SPORT

Fundi i Ronaldos me Manchester United, mediat thonë se ai stërvitet dhe ha veçmas ekipit

Fundi i Ronaldos me Manchester United, mediat thonë se ai stërvitet

Të shtunën e kaluar Manchester United preku pothuajse fundin: me rezultatin 4-0 me Brentford, djajtë e kuq u renditën të fundit të Premier League. Holandez Erik Ten Hag, pavarësisht se kishte futur në fushë Cristiano Ronaldon që në fillim të ndeshjes, u bë trajneri i parë që humbi dy ndeshjet e para në historinë 101-vjeçare të klubit, një poshtërim që, sipas “The Athletic”, do ta kishte shtyrë ish-Ajax-in të rishikonte qëndrimin e tij ndaj Ronaldos.

Fundi i Ronaldos me Manchester United, mediat thonë se ai stërvitet

Portugezi tashmë mund të largohet, duke pasur parasysh vështirësitë e dukshme për t'u riintegruar në grup, vështirësi që kanë filluar që nga fillimi i verës kur ish-ylli i Real Madrid dhe Juventus shprehu dëshirën për t'u larguar nga klubi pas dështimit për t'u kualifikuar në Champions League.

Fundi i Ronaldos me Manchester United, mediat thonë se ai stërvitet

Që atëherë Ronaldo nuk bëri kurrë ndonjë përpjekje konkrete për të qëndruar, përkundrazi! Në paraqitjen e tij të parë në një ndeshje miqësore ndaj Rayo Vallecanos, portugezi u bë protagonist i një debati të ashpër me Ten Hag në vijën anësore, duke u larguar edhe nga stadiumi gjatë intervalit të pushimit. Megjithatë, Ten Hag ka përsëritur gjithmonë rëndësinë e CR7 në projektin e tij, gjë që tani po vihet në dyshim edhe nga vetë trajneri, i cili ka humbur durimin pas fundosjes në Brentford.

Fundi i Ronaldos me Manchester United, mediat thonë se ai stërvitet

Në fund të fundit, Ronaldo është cilësuar nga të gjithë si shkaktari kryesor i të këqijave që kanë goditur një United të panjohur deri më tani. Sipas mediave britanike, CR7 vazhdon të stërvitet veçmas në shtëpi, duke drekuar i vetëm në mensën Carrington.

Fundi i Ronaldos me Manchester United, mediat thonë se ai stërvitet

Një situatë jo e lehtë për luzitanin, i cili ende nuk ka gjetur një rrugëdalje reale. Klubet e mira europiane, përfshirë Interin dhe Milanin e kanë refuzuar ofertën e stafit të tij, jo vetëm për shkak të moshës, por edhe të peshës specifike që Ronaldo ka brenda skuadrës.