SPORT

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé i pari në listën e Forbes

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Kur Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi kaluan secili 100 milionë dollarë në të ardhurat totale vjetore për herë të parë në vitin 2018, të dy ishin në të 30-at e tyre dhe në majat e karrierës së tyre.

Por Kylian Mbappé sapo e ka arritur këtë sukses dhe është vetëm 23 vjeç.

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Forbes vlerëson se superylli francez do të fitojë 128 milionë dollarë për sezonin 2022-2023, një rekord i ri për renditjen vjetore të futbollistëve më të paguar në botë që e vendos atë në vendin nr. 1.

Pavarësisht zërave për një lëvizje në Real Madrid të futbollistit, të cilat madje nxitën edhe presidentin francez Emmanuel Macron t’i bënte apel për të qëndruar, Mbappé në maj nënshkroi një zgjatje të kontratës trevjeçare për të qëndruar në atdheun e tij me fuqinë e Ligue 1, Paris Saint Germain.

Sipas kushteve të marrëveshjes së tij, të cilat si shumica e kontratave të futbollit nuk janë publike, Mbappé do të arrijë afërsisht 110 milionë dollarë për këtë sezon, sipas ekspertëve të industrisë.

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Ngjitja e Mbappe zhvendos Messin dhe Ronaldon në vend të dytë dhe të tretë në listën vjetore të atletëve më të paguar në botë të Forbes.

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Në listë janë gjithashtu edhe yje si Neymar, Salah, Lewandowski dhe Haaland i cili përfshihet për herë të parë në këtë listë.

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé

Futbollistët më të paguar në botë, Kylian Mbappé