SPORT

Gareth Bale i jep lamtumirën futbollit

Gareth Bale i jep lamtumirën futbollit

Gareth Bale është tërhequr nga futbolli në moshën 33-vjeçare. Lojtari nga Uellsi e ka njoftuar vendimin e tij, me anë të një postimi në rrjetet sociale.

Pas shqyrtimit të kujdesshëm, njoftoj tërheqjen time të menjëhershme nga klubi dhe futbolli ndërkombëtar. Ndihem jashtëzakonisht me fat që kam realizuar ëndrrën time për të luajtur sportin që dua. Me të vërtetë më ka dhënë disa nga momentet më të mira të jetës sime. Rezultati më i lartë në 17 sezone, që do të jetë i pamundur të përsëritet, pavarësisht se çfarë rezervon kapitulli tjetër për mua. Të luaja dhe të bëhesha kapiten 111 herë për vendin tim ka qenë me të vërtetë një ëndërr e realizuar. Të shpreh mirënjohjen time për të gjithë ata që kanë luajtur rolin e tyre në këtë rrugëtim, është e pamundur. Ndjehem borxhli ndaj shumë njerëzve që më ndihmuan për të ndryshuar jetën time dhe për të formuar karrierën time në një mënyrë që nuk mund ta kisha ëndërruar kur e nisa për herë të parë në moshën 9-vjeçare. Për klubet e mia të mëparshme, Southampton, Tottenham, Real Madrid dhe në fund LAFC. Të gjithë menaxherët dhe trajnerët e mi të mëparshëm, stafi i dhomës së pasme, shokët e skuadrës, të gjithë tifozët e përkushtuar, agjentët e mi, miqtë dhe familja e mi të mrekullueshëm, ndikimi që keni pasur është i pamatshëm. Prindërit e mi dhe motra ime, pa përkushtimin tuaj në ato ditë të hershme, pa një themel kaq të fortë, nuk do ta shkruaja këtë deklaratë tani, ndaj faleminderit që më keni vënë në këtë rrugë dhe për mbështetjen tuaj të palëkundur. Gruaja ime dhe fëmijët e mi, dashuria dhe mbështetja juaj më ka përcjellë. Pikërisht pranë meje për të gjitha ngritjet dhe uljet, duke më mbajtur të vendosur gjatë rrugës. Ti më frymëzon të jem më i mirë dhe të të bëj krenar. Kështu, unë vazhdoj me pritje në fazën tjetër të jetës sime. Një kohë ndryshimi dhe tranzicioni, një mundësi për një aventurë të re”, ka shkruar Bale.