SPORT

Hamilton pa rivalë në Spa-Francorshamps, tjetër dështim për Ferrarin

Hamilton pa rivalë në Spa-Francorshamps, tjetër dështim
Pasi dominoi në provat zyrtare të së shtunës, Lewis Hamilton nuk pati rivalë në garën e Çmimit të Madh të Belgjikës. Britaniku regjistroi xhiron më të shpejtë, duke siguruar “pole position” si dhe shënoi suksesin numër 89 në karrierë. Ai ishte protagonist absolut në Spa-Francorchamps, ku e kaloi i pari vijën e finishit, duke i paraprirë shokut të skuadrës, Valtteri Bottas, ndërsa shkalla më e ulët e podiumit ishte për Max Verstappen të Red Bullit.

Një vend i shkëlqyeshëm i katërt për Daniel Ricciardon, i cili në xhiron e fundit u përpoq të shqetësonte holandezin e Red Bullit. Ferrari nuk ka qenë asnjëherë kaq pak konkurrues, me Sebastian dhe Charles Leclerc që u renditet përkatësisht në vendet 13 dhe 14.
Hamilton pa rivalë në Spa-Francorshamps, tjetër dështim