SPORT

Isha në maksimumin e karrierës time kur preka fundin! Rrëfimi i Van Basten yllit të futbollit është mësim jete

Isha në maksimumin e karrierës time kur preka fundin! Rrëfimi i

Në vitin 1994, në mes të natës, Marco van Basten shpesh zvarritej nga shtrati i tij në banjë. Dhimbja në kyçin e këmbës së tij të dëmtuar ishte aq e keqe saqë, për ta devijuar vëmendjen e tij, ai numëronte sekondat që i duheshin për të kapur distancën e shkurtër, por agonuese. Ai kujton: “Unë kurrë nuk arrij në tualet para se të arrij në 120. Pragët e derës janë pjesa më sfiduese sepse kyçi i këmbës time duhet t'i kaloj ato pa i prekur. Edhe prekja më e vogël më bën të kafshoj buzën për të parandaluar një britmë. ”

Dy vjet më parë, Van Basten kishte fituar Topin e Artë për herë të tretë ndërsa ishte emëruar edhe lojtari më i mirë i vitit nga Fifa. "Ishte shumë e vështirë sepse unë shkova nga niveli më i lartë në futboll në nivelin më të ulët të pakënaqësisë personale," thotë ai. "Ishte një rënie shumë e madhe dhe një kohë vërtet e errët."

Van Basten luajti për Milan dhe si një golashënues vdekjeprurës ai i ndihmoi ata të fitonin Kupën e Evropës dy herë si dhe tre tituj të Serie A. Ai ishte shfaqur në kulmin e futbollit botëror në 1988 kur, duke u rikuperuar nga një dëmtim sezonal, ndezi Kampionatin Evropian. Përkrah shokëve të tij të skuadrës tek Milan, Ruud Gullit dhe Frank Rijkaard, Van Basten shënoi pesë gola për Hollandën, duke përfshirë një hat-trick të paharrueshëm kundër Anglisë dhe goditjet vendimtare në gjysmëfinale dhe finale, pasi Hollandezët u bënë kampionë të Evropës.

Pesë vjet më vonë karriera e tij e shkëlqyer kishte mbaruar. Ai ishte vetëm 28 vjeç dhe, dy vjet më vonë, ai kishte përfunduar në zvarritjen e tij të natës. Kjo kujtim hap autobiografinë e tij dhe Van Basten e rikthen atë kohë të tmerrshme përmes një telefonate nga Zoom nga zyra e botuesit të tij në Amsterdam. Dhoma duket shumë e bardhë, me ngjyra të zbehta në sfond.

Van Basten tregon se ndeshja e tij e fundit, finalen e Ligës së Kampionëve 1993 kur Milani humbi 1-0 nga Marseja, ishte në të njëjtin Stadium Olimpik në Mynih, ku ai fitoi finalen e Kampionatit Evropian kundër Bashkimit Sovjetik në 1988. Atë ditë ai asistoj Gullit për per golin e parë dhe shënoj nje gol spektakular që vulosi fitoren 2-0.

"Isha në maksimumin e karrierës sime," thotë ai, "dhe gjërat që po kaloja ishin të këndshme dhe të bukura. Por, krejt papritur, në vitin 1993, unë luajta ndeshjen time të fundit në të njëjtin stadium.

“Gjithçka u prish. Kishte shumë dhimbje dhe probleme. Mund të thuash që në ato pesë vjet kam pasur tërë karrierën time ndërkombëtare. Pas shumë problemesh me operacionet po çaloja. Nuk mund të bëja asgjë pa dhimbje. Isha me të vërtetë i pafat dhe mjekët nuk mund të më ndihmonin. Kisha pak frikë. ”

Van Basten pranon se në nivelin më të ulët ishte i shqetësuar se kishte kancer të kockave. “Kishte shkuar nga e keqja në më keq. Pas shumë operacioneve dhe duke parë mjekë nga e gjithë bota, kisha provuar gjithçka, por nuk mundëm ta gjenim zgjidhjen.

"Ishte një moment në vitin 1996, unë duhej të thosha: 'Unë duhet të përpiqem të bëhem i shëndetshëm.' Ne morëm një vendim për të operuar kyçin e këmbës. Për një sportist, dhe unë isha ende vetëm 32, kjo është zgjedhja më e keqe. Por unë duhej të ndaloja dhimbjen. ”

Veprimi drastik funksionoi. Ngadalë, dhimbja e Van Basten u tërhoq dhe ai filloi të bënte një jetë relativisht normale. Ai beson se operacione të shumta ishin katastrofike, por libri i tij gjithashtu bën të qartë që ai luante shumë shpesh kur lëndohej. Në një zbulim prekës ai sugjeron se telashet filluan kur heroi i tij i fëmijërisë, Johan Cruyff, e nxiti atë të luante për Ajax ndërsa ata përpiqeshin të fitonin Kupën e Fituesve të Kupës Evropiane në 1987. Lidhjet e kyçit të Van Basten ishin shumë të dëmtuara që ai të shfaqej në çdo ndeshje në kampionat, por, me nxitjen e Cruyff, trajnerit të tij në Ajax, ai luajti ndeshjet vendimtare evropiane - madje duke shënuar golin e vetëm në finale, në ndeshjen e tij të fundit para se të nisej për në Milano.

“Unë për herë të parë u dëmtova në dhjetor 1986 dhe nuk u bëra më mirë. Johan Cruyff pati një diskutim me mjekun i cili tha: ‘Ai ka një problem por nuk do të jetë më keq. Ai mund të luajë. ’Kam pasur një ndjenjë që kjo nuk është e mirë. Unë kam kaq shumë dhimbje. Johan tha: ‘Dëgjo, ne bëjmë një marrëveshje. Ti nuk do i luash të gjitha ndeshjet dhe disa seanca stërvitore që mund t'i kaloni. Por ju duhet të luani në Evropë. Pavarësisht se çfarë ndodh, ju duhet të luani finalen. 'Kjo ishte marrëveshja që ne bëmë."

Nëse ai do të kishte bërë një pushim të plotë, ai mund të kishte shmangur problemet e tij të mëvonshme? Van Basten ngre supet.

“Në fillim mjekët nuk më dhanë këshilla të mira. Vazhdova dhe dëmtimi u përkeqësua. Sezonin tjetër shkova në Milano me Gullit. Kam luajtur ndeshjet e para në gusht-shtator, pastaj kam shkuar te një mjek tjetër në Barcelonë dhe kemi marrë vendimin për t’u operuar. Ishte tepër vonë, sepse dëmi u bë”.

Van Basten ishte me fat që bëri ekipin Hollandez për Euro 88 dhe ai ishte në stol për ndeshjen e parë, një humbje 1-0 kundër Bashkimit Sovjetik. Karriera e tij ndërkombëtare shpërtheu në jetë kur u zgjodh kundër Anglisë, një fitore 3-1. "Ishte një lojë vërtet spektakolare", thotë ai, "sepse të dyja ekipet ishin të mirë. Në fund ishim me fat sepse goditën dy herë shtyllën.

“Isha shumë nervoz sepse ishte ndeshja ime e parë e vërtetë pas një periudhe të gjatë, por unë shënova tre gola. Gjithçka u ndje e lehtë pas kësaj.”

Vitet e Milanos ishin edhe më perandorake. Van Basten luajti nën dy trajnerë kontrast dhe ai thekson se ishte shumë më në përputhje me Fabio Capello sesa paraardhësi i tij i famshëm, Arrigo Sacchi. “Unë isha mësuar me Cruyff, i cili kishte qenë një lojtar i shkëlqyeshëm. Po mendonim njësoj. Capello, gjithashtu. Sacchi ishte më teorik. Duhej të shikonim kaq shumë video dhe ai gjithmonë fliste gjatë trajnimit. Ishte shumë. Unë i thashë: ‘Zotëri, ti më ke thënë këtë tashmë 12 herë. Nëse nuk e kuptoj tani, kurrë nuk do ta kuptoj. ’Ai ishte aq fanatik sa vazhdonte të tregonte të njëjtat histori. Kjo ishte e vështirë të pranohej.

"Sacchi dhe Capello ishin me fat sepse kishim një ekip të mrekullueshëm. Baresi, Maldini, Costacurta dhe Tassotti ishin mbrojtës të shkëlqyeshëm të cilët gjithashtu mund të luanin shumë mirë me top. Ne me të vërtetë e bëmë njëri-tjetrin më të mirë në stërvitje.

Ka dhe ekipe të tjera të shkëlqyera në histori . Ajax në 1972, Bayern Munchen në 1974, Liverpool nga vitet 1980, Manchester United ne vitet 99 dhe 2008, Real Madrid me Ronaldon dhe veçanërisht Barcelona me Messi, Busquets, Iniesta dhe Xavi. Kështu që nuk do të them se ishim më të mirët. Por ne ishim një prej tyre. ”

Një nga temat më magjepsëse të librit të Van Basten është marrëdhënia e tij e ngushtë me Cruyff. Fytyra e tij zbutet kur kujton herën e parë që pa idhullin e tij personalisht. “Ishte një moment vërtet i veçantë. Unë isha 15 vjeç dhe ai doli nga stadiumi. Doja t’i thosha: ‘Dëgjo, më mbaj mend sepse në të ardhme do të shihemi.’ Ishte një ndjenjë kaq e fortë, por unë nuk pata guxim.

“Një vit më vonë, kur isha duke luajtur për Ajax Youth, ne pamë njëri-tjetrin në fushën e stërvitjes dhe krejt papritur ai ishte pjesë e jetës sime në futboll. Mendoj se ai kishte ndjenjën se: ‘Në rregull, ky është një lojtar interesant me talent.’ Kam luajtur me të dhe kundër tij në periudhën e fundit të karrierës së tij. Unë e kisha shok dhe ai ishte trajneri im. Më pëlqente të stërvitesha me të.

Cruyff mund të ishte i vështirë me mua, sepse ai kishte luajtur në rrugë ku përdoret një gjuhë tjetër. Unë bëra të njëjtën gjë me Ruud van Nistelrooy kur isha trajner i kombëtares. Ndoshta isha shumë i fortë, shumë i drejtpërdrejtë si Johan kishte qenë me mua. Unë duhet të isha pak më i butë me Van Nistelrooy. Tani kam një marrëdhënie shumë të mirë me Ruud. Ai është një person fantastik por në fillim nuk e kishim atë ndjenjë ndoshta sepse ai kishte shumë respekt për mua. "

Van Basten pendohet që ai dhe Cruyff ranë në jetën e mëvonshme për planet për të ristrukturuar Ajax, dhe ata nuk u pajtuan para vdekjes së Cruyff në 2016. "Ai ishte heroi im, shembulli im më i mirë dhe miku im. Atëherë mendimi i tij ishte ndryshe nga sa i pashë gjërat tek Ajax. Ishte e dhimbshme por kjo ndodh ndonjëherë me një mësues dhe nxënësin e tij. Ai shkoi djathtas dhe unë shkova majtas. Krejt papritur nuk kemi pasur asnjë kontakt. Pasi ai vdiq, unë pashë gruan e tij në një turne golfi në Torino. Ne vazhdonim të flisnim për Johan dhe ajo u bë përsëri miqësore. 

"Danny Cruyff i tha Van Basten se ai dhe Pep Guardiola kishin qenë të preferuarit e burrit të saj. “Ajo tha:‘ Tani nuk kemi asnjë kontakt dhe kjo është trishtuese. Johan lart do të jetë shumë më i lumtur nëse sheh se marrëdhënia jonë është normale. 'U bë shumë emocionuese dhe shumë e bukur. "

Cruyff ishte një nga lojtarët dhe trajnerët më me ndikim në lojë. Nga krahu tjetër Van Basten nuk ishte një trajner natyral. "Unë nuk jam një menaxher i mirë", thotë ai sinqerisht. Unë mund të stërvis lojtarë dhe të flas për futbollin, por humbja si menaxher ishte aq e dhimbshme sa nuk mund të jetoja me të. Si menaxher duhet të jesh pozitiv ndaj ekipit, si babai me djemtë e tij, dhe kjo ishte një gjë që në të vërtetë nuk e kisha.

“Profesioni është gjithashtu i keq për shëndetin. Kur u bëra asistent, isha inteligjent dhe i dobishëm. Kisha durim. Si trajner kryesor isha krejt e kundërta. Mora një vendim të mirë që i dhash fund karrieres si tranjer. Tani po bëj gjëra të tjera dhe ndihem shumë më i lirë. Unë kam disa biznese dhe punoj në televizion. Kam nje familje të mirë, të gjithë jemi të shëndetshëm. Kështu që unë jam duke shijuar jetën.”

56-vjeçari buzëqesh kur e pyesin për kyçin e këmbës.

“Unë nuk kam asnjë dhimbje, por jam i kufizuar. Nuk mund të luaj tenis apo futboll. Por unë luaj playstation ose lojra te tjera dhe jam mirënjohës. Duke shikuar prapa, ndjej keqardhje që nuk mund ta mbaroja karrierën time me më shumë tituj të Ligës së Kampionëve. Doja të tregoja më shumë nga vetja. Disa lojtarë kanë 18 vjet në futboll. Por disa lojtarë lëndohen para se të fillojnë. Kur mendova ashtu thashë: ‘Nëse krahasohem me ata kam qenë shumë me fat. Të paktën kisha 10 vjet përvojë të bukur që ndryshoi jetën time përgjithmonë. "

Përshtati në shqip nga The Guardian tiranapost.al