SPORT

Kaos në Greqi para ndeshjes me Kroacinë. Një i vdekur, disa të plagosur

Kaos në Greqi para ndeshjes me Kroacinë. Një i vdekur, disa

Mes tifozëve të AEK dhe atyre të Dinamo Zagreb pati një përplasje të dhunshme mbrëmjen e djeshme, duke sjellë më pas edhe shtyrjen e ndeshjes.

UEFA vendosi që për shkaqe sigurie, kjo sfidës të mos zhvillohet sot, siç ishte planifikuar. Tifozët kroatë shkaktuan trazira të shumta, duke thyer xhamat e dyqaneve, duke djegur makina dhe duke shkatërruar hapësirat publike.

Si pasojë trazirat shkaktuan një të vdekur dhe 6 të lënduar.

Mes 6 personave të plagosurve, 3 janë shtetas grekë dhe tre kroatë. Dhjetëra tifozë të tjerë janë arrestuar.