SPORT

Karim Benzema largohet nga Real Madrid pas 14 vitesh

Karim Benzema largohet nga Real Madrid pas 14 vitesh

Karim Benzema do të largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh në klub. Sulmuesi fitues i Topit të Artë, i cili iu bashkua gjigantëve spanjollë nga Lyon në vitin 2009, do të largohet kur të përfundojë sezoni.

Benzema, i cili kishte një vit të mbetur në kontratën e tij, do të transferohet në Arabinë Saudite pasi mori një ofertë nga Al-Ittihad. Televizioni shtetëror saudit Al Ekhbariya raportoi të dielën se Benzema do të nënshkruajë një marrëveshje dyvjeçare me Al-Ittihad.

Ai është lojtari i tretë i ekipit që konfirmohet se do të largohet nga Real Madrid brenda dy ditësh, pasi u njoftua të shtunën se edhe Eden Hazard dhe Marco Asensio do të largohen këtë verë.

Francezi fitoi gjithsej 25 tituj të mëdhenj me Real Madridin, një rekord për klubin.

Benzema është mbajtësi i Topit të Artë, pasi e ka udhëhequr Madridin drejt titullit të Champions League sezonin e kaluar me 15 gola në këtë kompeticion.

Gjithashtu midis titujve të tij ishin pesë Kupa të Botës për Klube dhe tre triumfe në Copa del Rey.

Ai do të bëjë paraqitjen e tij të fundit në Madrid të dielën kundër Athletic Bilbao, ndeshja e tyre e fundit e sezonit 2022-23 në La Liga.