SPORT

Koronavirusi, Premier League pezullohet deri më 4 prill

Koronavirusi, Premier League pezullohet deri më 4 prill
Kampionati anglez i futbollit Premier League është pezulluar deri më 4 prill.

''Vendimi u mor pasi aksionarët u takuan të premten e 11 marsit dhe unanimisht vendosën të pezullojnë ndeshjet e kampionatit'', tha EPL në një deklaratë.

Shefi ekzekutiv i Premier League, Richard Master tha që liga i uron trajnerit të Arsenalit Mikel Arteta dhe lojtarit të Chelsea, Callum Hudson-Odoi shërim të shpejtë, pasi të dy rezultuan pozitiv me koronavirus.

"Në këtë situatë të pazakontë, ne jemi duke punuar ngushtë me klubet tona, Qeverinë, FA (Shoqata e Futbollit) dhe EFL (English Football League) dhe duhet t'i sigurojmë të gjithëve shëndetin dhe mirëqenien e lojtarëve, stafit dhe mbështetësve janë përparësia jonë," shtoi ai .

Qëllimi është të riorganizoni ndeshjet kur është e sigurt ta bëni këtë dhe azhurnimet e mëtejshme do të sigurohen kur është e përshtatshme, thuhet në deklaratë.