SPORT

Magnus Carlsen shpallet kampion bote në shah

Magnus Carlsen shpallet kampion bote në shah

Magnus Carlsen i Norvegjisë mbrojti me sukses titullin e tij të kampionatit botëror të shahut të premten, duke zgjatur një sundim të pandërprerë në krye të lojës që filloi në vitin 2013. Ai mundi sfiduesin e tij, Ian Nepomniachtchi të Rusisë, në një ndeshje që zgjati tre orë e 20 minuta për të marrë titullin e tij të pestë si kampion.

Finalja u zhvillua gjatë ekspozitës Expo 2020 në Dubai.

Një gabim nga Nepomniachtchi në lëvizjen 23 doli vendimtare, duke e lënë atë në fund të lojës. Kjo ishte gjithçka që i nevojitej Carlsen për të arritur fitoren.

Loja me 136 lëvizje ishte më e gjata në historinë e kampionatit botëror dhe të dy lojtarët ishin dukshëm të lodhur pas përpjekjeve të tyre.

Marzhi i fitores prej katër pikësh i Carlsen është më i madhi në 100 vjet, sipas The Guardian.

Tiranapost.al